Συγγραφέας Δημοσιεύσεις

11 Μαρτίου 2017 στις 5:41 μμ

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,

Πρόσφατα έφυγα από τ σπίτι του συζύγου μου λόγω καυγαδων. Μου ζήτησε διαζυγίο συνεναιτικο.

Είμαι άνεργη και το παιδί μου είναι 11 μηνών.  Αυτή τη στιγμή μένω με τους δικούς μου. Ο σύζυγος παίρνει 600€ μισθό και δεν πληρώνει κάτι  όπως δανεια, ενοίκια κτλ. Μου είπε ότι ρώτησε κ η διατροφή βγαίνει 180€.

Δεν εχω χρήματα για να πάω σε δικηγόρο ακόμα. Από προσωπικής σας πείρας γνωρίζετε τι πόσο περίπου δικαιούμαι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

11 Μαρτίου 2017 στις 6:02 μμ

Καλησπερα Ritou!

Και εγω εχω την ιδια απορια..Η δικηγορος με μπερδεψε αρκετα. Ειμαι και εγω ανεργη και το παιδι μου ειναι 13,5 μηνων. (Εγω ειμαι ανυπαντρη. )

Μου ειπε πως αν εκεινος δηλωσει οτι δεν εχει εσοδα δεν παιρνω τιποτα,,(μπορει να δηλωσει ομως χαμηλο μισθο δυστυχως) και απο οτι καταλαβα οπως εγραψες ειναι περιπου το 1/3 του μισθου του.

Αλλα οπως ειπα και προηγουμενως με εχει μπερδεψει αρκετα σχετικα με την διατροφη..Εφτασε στο σημειο να μου πει οτι μπορει να ειναι και κατω των 100 ευρω.. Και ειμαι και εγω ανεργη. Μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να παω και σε αλλο δικηγορο. Να ρωτησω τουλαχιστον.

Επιπλεον μου ειπε πως παιζει ρολο και η ηλικια του παιδιου- οταν δεν υπαρχουν δραστηριοτητες (φροντηστηρια,νηπιαγωγεια κτλ) η διατροφη ειναι λιγοτερη…

Οταν ομως η μητερα δεν εργαζεται, αρκουν πχ τα 80 ή 180 ευρω (στην καλυτερη περιπτωση) για να καλυφτουν οι βασικες αναγκες?

Και σε περιπτωση διαζυγιου ενδεχομενως να ειναι διαφορετικα.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 εβδομάδες, 5 μέρες ακόμα από Φωτογραφία του/της currant currant.

11 Μαρτίου 2017 στις 6:08 μμ

Καλησπέρα, ελπίζω να δικαιούμαστε κάτι παραπάνω.

Από το ίντερνετ που κοιτάω δεν βγάζω άκρη. Δεν είναι μόνο αυτά οι ιατροί, τα ρούχα?

Αν έχεις δυνατότητα πηγαινε και σε 2ο για να είσαι σίγουρη.

Εμένα μου είπε να πάμε μαζί στο δικό του Αλλά δεν εμπιστεύομαι γιατί είναι γνωστός του.

Μας περιμένει Γολγοθάς πιστεύω και απελπίζομαι

11 Μαρτίου 2017 στις 6:13 μμ

Και εγω ευελπιστω να δικαουμαστε παραπανω, εχεις απολυτο δικαιο,

Τα εξοδα ειναι πολλα… Και οι βρεφονηπιακοι σταθμοι ειναι ιδιωτικοι (στην περιοχη μου τουλαχιστον)

Μηπως απαντησουν κοπελες που γνωριζουν περι διατροφης,

Και εγω με την πρωτη ευκαιρια θα παω να ρωτησω. Σε καταλαβαινω αυτο που λες περι εμπιστοσυνης.

13 Μαρτίου 2017 στις 9:49 πμ

Κανείς δεν μπορεί να σας πει το ύψος της διατροφής, διότι αυτό το ορίζει ο δικαστής ανάλογα με τα εισοδήματα που δηλώνει ο κάθε ένας και τις ανάγκες του παιδιού. Κανένας υπεύθυνος δικηγόρος δεν μπορεί να σας το πει με σιγουριά γιατί δεν αποφασίζει αυτός. Εσείς μπορείτε να ζητήσετε Χ χρήματα μέσω της δικηγόρου σας, λογικά η άλλη πλευρά θα δηλώσει πόσα μπορεί να δίνει και ο δικαστής λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω, θα αποφασίσει. Δεν υπάρχει πίνακας του τύπου «τόσα δικαιούσαι» ή » τόσα πρέπει να πάρεις».

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7