Συντάκτης Δημοσιεύσεις

9 Μαρτίου 2015 στις 2:50 μμ

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα! Είμαι σε διάσταση προς το παρόν και το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι για το πως θα μιλήσω στα παιδιά μου για το επερχόμενο διαζύγιο…Σε ποιά ηλικία θεωρείται πως είναι τα παιδιά σε θέση να κατανοήσουν τον χωρισμό των γονιών τους (αν τελικά τον κατανοούν ποτε..) ? Θεωρείται πως είναι προτιμότερο πριν  συζητήσετε με τα παιδιά σας, να συμβουλευτείτε κάποιον παιδοψυχολόγο? Θα ήθελα τις προσωπικές σας εμπειρίες/συμβουλές επι του θέματος!

Ευχαριστώ πολύ!

9 Μαρτίου 2015 στις 8:31 μμ

Καλησπερα…

Δεν ειμαι ειδικος αλλα θα μιλησω απο προσωπικης πειρας…εχω μια κορη γυρω στα 11 ετων..

Ενα μηνα πριν φυγω απο το σπιτι εγω και η πρωην μου την πηγαμε  σε παιδοψυχολογο,εκεινη μας βοηθησε και μας καθοδηγησε και ποτε θα μιλησουμε στο παιδι και τι θα της πουμε.

Ακολουθωντας τις οδηγιες της το παιδι το εχει παρει παρα πολυ καλα ,δεν στεναχωρεθηκε αλλα και δεν ειχε καμοια αλλαγη συμπεριφορας ..Οποτε εγω θα προτεινα να μιλησετε με ειδικο και να σας καθοδηγησει.

9 Μαρτίου 2015 στις 10:26 μμ

Και εγω εχω μια κορη 12 ετων…Και εμεις πηγαμε σε ψυχολογο για να μας καθοδηγησει….Ειναι δυσκολα να ανακοινωνεις κατι τετοιο αλλα με συζητηση συνεχεια βοηθαει το παιδι να κατανοηση καποια πραγματα.

9 Μαρτίου 2015 στις 10:45 μμ

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις…Νομιζω πως ειναι το πιο δυσκολο πραγμα να το κανουμε εμεις, καλυτερα να συμβουλευτω ειδικο!

9 Μαρτίου 2015 στις 10:59 μμ

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις…Νομιζω πως ειναι το πιο δυσκολο πραγμα να το κανουμε εμεις, καλυτερα να συμβουλευτω ειδικο!

Καλυτερα ειναι να συμβουλευτεις καποιο ειδικο,θα σου πει αναλογα με την ηλικια του παιδιου πως θα του μιλησετε και τι θα του πειτε.

Εμεις μιλησαμε και χωρια και μαζι στο παιδι

Και παντα με τις συμβουλες της παιδοψυχολογου ,καθως και εκεινη μας υπεδειξε και τον χρονο και μερα που θα της μιλησουμε