Συντάκτης Δημοσιεύσεις

5 Μαρτίου 2015 στις 10:28 πμ

Εδώ και 15 μέρες περίπου μου είπε ότι μένει μαζί με την φίλη του..Φυσικά δεν το συζητήσαμε με το παιδί (κοριτσάκι 7 ετών) το θεώρησε περιττό…το πρόβλημα μου βέβαια δεν είναι αυτό… Το καλό είναι ότι πλέον περνάει περισσότερο χρόνο με το παιδί, το κακό είναι ότι η μικρή με συγκρίνει μαζί της.. Είναι νομίζω μπερδεμένη…λέει ότι πλέον έχει 2 μαμάδες και ότι μας αγαπάει το ίδιο.. Δεν ξέρω τι σκέφτεται ακριβώς γιατί γενικά είναι κλειστός χαρακτήρας.. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα το έχει η ίδια ή εγώ που η αλήθεια είναι ότι με τσιτώνει πολύ αυτή η κατάσταση.. Δεν μπορώ να δεχτώ πως το παιδί μου, που εδώ και 4 χρόνια σχεδόν το μεγαλώνω μόνη μου, με έναν μπαμπά όχι αδιάφορο εντελώς αλλά που πάνω από τα δικά του δεν έβαζε τίποτα, να χαρακτηρίζει μία γυναίκα που την γνωρίζει ελάχιστα σαν μαμά της!! Εκεί της κάνουν όλα τα χατίρια, δεν έχουν την καθημερινότητα με τα διαβάσματα που έχω εγώ.. Εγώ δεν έχω τον χρόνο να παίξω και να ασχοληθώ πολύ μαζί της, γιατί δεν έχω βοήθεια από κανέναν και τον περισσότερο χρόνο τον περνάω κάνοντας δουλειές.. Εγώ δεν κάνω ότι ζητάει και της βάζω όρια και κανόνες, ενώ εκεί όχι…

Δεν ξέρω τι να κάνω…πώς να το αντιμετωπίσω όλο αυτό…δεν ξέρω τι πρέπει να της λέω όταν με συγκρίνει…δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα λέει και κυρίως δεν μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να την αγαπάει όπως εμένα…

• Το θέμα τροποποιήθηκε 2 χρόνια, 6 μήνες πριν από Φωτογραφία του/της socialadmin socialadmin

5 Μαρτίου 2015 στις 10:51 πμ

Ειρηνη καλημερα!πρωτα απ ολα το παιδι σου ξερει ,νοιωθει κ καταλαβαινει τι της εχεις προσφερει εως σημερα εσυ η μανουλα της κ δεν προκειτε να σε βαλει στην ιδια θεση με μια φιλη του μπαμπα της..θεωρω πως πρεπει να κανεις μια κουβεντα με τον μπαμπα της κ να του εξηγησεις πως κ οι δυο σας θα πειτε στο παιδι τα ιδια πραγματα οσον αφορα το τριτο προσωπο..οτι δηλαδη ειναι η φιλη του μπαμπα κ οχι δευτερη μαμα.

Ειναι δυσκολο ολο αυτο κ θελει υπομονη αλλα κ συνεργασια με τον πρωην για να μη μπερδευτει το παιδι κ νοιωθεις εσυ πιεσμενη..

Σε καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις πιστεψε με!

5 Μαρτίου 2015 στις 11:47 πμ

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου…

Δεν υπάρχει συνεργασία με τον μπαμπά της καμία… ο ίδιος είναι πολύ χαρούμενος που η μικρή λέει ότι έχει 2 μαμάδες.. χτες συγκεκριμένα που την πήρε τηλέφωνο, την ρώτησε αν θέλει να μιλήσει με την φίλη του κι ενώ η μικρή είπε όχι τελικά της την έδωσε με την πρόφαση ότι ήθελε εκείνη κάτι να της πει…δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μου όταν άκουσα να την αποκαλεί ζουζούνι της και την ρωτούσε αν της έχει λείψει κι αν την αγαπάει και πόσο… τελικά την προσκάλεσε δεύτερο σ/κ σερί να την πάρουν και να κανονίσει με τον μπαμπά πότε να πάει… εγώ πουθενά!!! κι ενώ η μικρή της είπε ότι θα χαρεί πολύ να πάει, σε μένα είπε ότι θέλει να κάτσει μαζί μου…

Είμαι απίστευτα πιεσμένη και στεναχωρημένη…νιώθω ότι δεν μπορώ να το διαχειριστώ καθόλου… ένιωσα θυμό ακόμα και με το παιδί κάποια στιγμή.. αισθάνομαι ότι την χάνω…

5 Μαρτίου 2015 στις 12:34 μμ

Δεν την «χανεις» σε καμια περιπτωση..απλα ο μπαμπας το χειριζεται λαθος κ εκει πρεπει να επιμεινεις ειτε θελει ειτε οχι ο ιδιος κ φυσικα να μη πιεζει το παιδι να κανει πραγματα που θελει εκεινος..εσυ με την σειρα σου να το συζητησεις με το παιδι σε ασχετο χρονο κ να κανεις πραγματα μαζι της περα απο τις σχολικες υποχρεωσειςγια να αισθανεται οτι εισαι 100%μαζι της κ στο παιχνιδι κ τις δουλειες αφησε τες λιγο ..

Ολα καλα θα πανε!!!μην ανησυχεις!!!

5 Μαρτίου 2015 στις 12:49 μμ

Eιρήνη, η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να μιλήσεις εσύ στη μικρή σου. Να της πεις ολα όσα έχεις κανει τόσο καιρό γι αυτήν χωρίς την βοήθεια κανενός. Πες ξεκάθαρα στο παιδί οτι η φίλη του μπαμπά που τοσο λιγο την γνωρίζει δεν έχει προσφέρει τίποτα στην ίδια και οτι δεν είναι σωστό να γίνεται συγκριση με τη μαμα, η οποία την βάζει πανω και απο τη ζωή της, οχι ομως και η φιλη του μπαμπά. εξηγησε της πως το οτι της κανουν ολα τα χατίρια της κανει κακο και όταν μελλοντικά θα γίνει ενα δυστυχισμένο παιδί δεν θα τους νοιαζει γιατι αν τους ένοιαζε θα έκαναν οτι και η μαμα.

Σίγουρα πάντως πρόκειται για μια δυσάρεστη κατάσταση που χρειάζεται υπομονή και ειδικό χειρισμό, δεδομένης και της μικρής ηλικίας του παιδιού

5 Μαρτίου 2015 στις 1:50 μμ

Είναι πραγματικά αδύνατο να μπορέσω να έχω κοινή πορεία μαζί του για αυτό το θέμα…για κανένα βασικά…κάποτε που του είχα πει να πάμε σε παιδοψυχολόγο για κάποιες αντιδράσεις της μικρής, όταν είχαμε χωρίσει μου είχε πει ότι φταίει το γεγονός ότι δεν πάω εκκλησία..η λύση του ήταν να πάω την μικρή να κοινωνήσει να της περάσουν ότι ψυχολογικά μπορεί να έχει…

Να μιλήσω στην μικρή…το έχω κάνει…μας αγαπάει λέει και τις δύο το ίδιο..μου μοιάζει λέει η φίλη του μπαμπά της και την αγαπάει πολύ…κοιμούνται και μαζί…όταν ο μπαμπάς πάει για καφέ κάθονται μαζί…την κάνει μπάνιο…κάνει ότι κάνω κι εγώ, μόνο που εκείνη παίζει πιο  πολύ μαζί της και μαγειρεύει πιο καλά από εμένα…όταν κάποια στιγμή την «ζόρισα» σε ένα άσχετο θέμα μου είπε να πεθάνω κι ότι δεν την νοιάζει γιατί έχει κι άλλη μαμά…

5 Μαρτίου 2015 στις 2:13 μμ

Μηπως θα επρεπε να επιστεφτεις μονη σου εναν παιδοψυχολογο να σε συμβουλεψει τι να κανεις?

Σιγουρα ενας ειδικος ξερει καλυτερα!!!

5 Μαρτίου 2015 στις 5:56 μμ

Ειρήνη καταλαβαίνω τη θέση σου συμφωνώ όμως με τηνAndromeda. Το παιδί αυτή τη στιγμή το διεκδικείτε τρεις άνθρωποι και αυτό το παιδί το καταλαβαίνει. Δεν πιστεύω ότι κλονίζεται πραγματικά η θέση σου στη ζωή του παιδιού σου γιατί εσύ είσαι καθημερινά εκεί, πιστεύω όμως πως το παιδί καταλαβαίνει την ανασφάλειά σου και γι  αυτό και λειτουργησε χειριστικά απέναντί σου λέγοντάς σου πως δεν την νοιάζει να πεθάνεις. Η επίσκεψή σου σε ένα παιδοψυχολόγο θα σου δείξει δρόμους συμπεριφοράς απέναντί στο παιδί σου που θα σε βοηθήσουν να χαλαρώσεις και να  ξεδιαλύνεις αμφιβολίες που μπορείς να έχεις  και να νιώσεις τη δύναμη που έχεις σαν μαμά της μέσα από την αγάπη που δίνετε η μια στην άλλη.

5 Μαρτίου 2015 στις 6:42 μμ

Οι μπαμπαδες σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτονται την βολη τους και τηνκαλοπεραση τους. Ιδιως οταν βρεθει καποιος νεος ανθρωπος στην ζωη τους που αποδεχεται ενα παιδι αποπροηγουμενη σχεση τοτε ειναι που ξεσαλωνουν! Λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν και ΘΕΛΟΥΝνα θεσουν ορια στην σχεση νεου συντροφου με υπαρχον παιδι.

Εγω θα μιλαγα με το παιδι.Ειναι σε ηλικια που μπορει να καταλαβει τα παντα! Βασισου στην εξυπναδα του παιδιου και στο οτι η συμπεριφορα της ισως να προερχεται απο αντιδραση στην ολη κατασταση. Ασε τον πατερα, δεν βγαζεις ακρη, εκτος εαν απαιτησεις οταν βλεπει το παιδι να μην ειναι παρουσα η αλλη κοπελα. Παιζει και αυτο το σεναριο….πατα λιγο ποδι να δεις τι γινεται….

Κρατα ταορια μετο παιδι, μην αλλαξεις κατι, εστω κι αν απο την αλλη πλευρα κανουν ολα τα χατηρια. Πες οτι παει στην πρωην πεθερα….αυτο δεν γινεται και εκει;;; Το παιδι απο κοντα, να παρακολουθεις τα παντα και να σε ενημερωνει χωρις να το συνειδητοποιει.

6 Μαρτίου 2015 στις 9:03 πμ

Καλημερα απο μενα.Το παιδι ειναι μπερδεμενο και διχασμενο.Θελει ναωευχαριστησει τον μπαμπα αποδεχομενη την νεα συντροφο αλλα ξεροντας οτι αυτο πληγωνει την μαμα.Κατα συνεπεια στεναχωριεται διπλα το κοριτσακι σου.Μην της υπενθυμιζεις τι εχεις κανει για εκεινη .Τα εζησε τα ξερει .Κανε πετρα την καρδια σου και μην βλεπεις ανταγωνιστικα την νεα γυναικα σε σχεση με τοωπαιδι σου.Οταν χαλαρωσεις εσυ θα χαλαρωσειβκαι τοωπαιδι.Το μονο σιγουρο ειναι να επισκεφτεις παιδοψυχολογο.Πρωτα θα κατατοπισει εσενα και μεταωθα δει το παιδι.Σκεψου και τοβαλλο φανταζεσαι να ηταν καμμια κακιστρω και να φεροταν στο παιδι ασχημα πιστεψε με δεν θα το ηθελες αυτο.Να θυμασαι πως εσυ εισαι Η ΜΑΝΑ η σιγουρια το λιμανι .Κανεις δεν προκειτε να στο παρει.Αν δειξεις στην κορη σου οτιβδεν εχεις προβλημα θα νιωσει περισσοτερη ασφαλεια.Εσυ βεβαια τα ματια σου ανοιχτα .Στοχος το παιδι οταν ειναι εκει να περναει καλα.

6 Μαρτίου 2015 στις 9:55 πμ

το περασε και το δικο μου παιδι καθως και εγω ειχα τις ανησυχιες μου,,ομως να ξερεις οτι τα παιδια αντιλαμβανωνται πολλα και αποκτουν τη δικη τους αποψη,το παιδι μου εχει να παει απο 25 δεκεμβριου στο μπαμπα δεν θελει ουτε να τον δει ουτε να τον ακουσει(αυτο δεν με βρεισκει συμφωνει αλλα πολλε φορες ισως ειναι και καλυτερα)εφερε στο κοσμο αλλο ενα παιδι που δεν το εχει ανακοινωσει ακομα στο παιδι μας και με τον τροπο του τον εβγαλε και απο το σπιτι -το δωματιο του(να φανταστεις οτι το μισο σπιτι ειναι δικο μου)δεν χρειαζετε να ανησυχεις ολα σιγα σιγα περνουν την θεση που τους αξιζουν!!!!

6 Μαρτίου 2015 στις 11:16 πμ

Είχατε δίκιο στο να το συζητήσω με το παιδί…

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι πολύ εγωιστικό από μεριάς μου να τα σκέφτομαι έτσι τα πράγματα..το παιδάκι μου είναι τόσο μπερδεμένο κι εγώ σκέφτομαι τις δικές μου ανασφάλειες…πρέπει να σταθώ στο παιδί και να μην της περνάω τους φόβους μου, έχει ήδη αρκετούς…

Είναι όμως τόσο δύσκολο κάποιες φορές…και η μοναξιά μεγάλη και αβάσταχτη!!! Δεν έχω άλλον πέρα από την μικρή μου και ζηλεύω ανυπόφορα στην ιδέα ότι μπορεί μια ξένη να της περνάει ότι είναι και δικό της παιδί…Πρέπει να κάνω τον καραγκιόζη σε όλους λοιπόν, ότι όλα καλά και είμαι χαρούμενη;;; Είμαι αχάριστη, όπως είπε και ο πρώην;; Άντι να χαίρομαι που την αγαπάει τόσο πολύ εγώ σκέφτομαι εγωιστικά;; Πώς να αντιδράσω στο ότι κοιμούνται και οι τρεις μαζί και κάποιες φορές και μόνες τους;; Θα πρέπει να είμαι χαρούμενη που περνάει καλά η Ελένη μου και να αφήσω πίσω τους δικούς μου φόβους;;

7 Μαρτίου 2015 στις 9:40 πμ

Καλημερα ο,τι νιωθεις ειναι απολυτως φυσιολιγικο καθε μια στην θεση σου τα ιδια θα ενιωθε καθως θα ειχε και τις ιδιες ανησυχιες.Δεν ειμαι ειδικος αλλα δεν θα μου αρεσε μια ξενη γυναικα να κοιμαται μαζι με τα παιδια μου κυριως γιατι δεν την ξερω.Σαν πολυ γρηγορα δεν τα κανουν ολα;Γιαυτο σου λεω μην καθυστερεις να συμβουλευτεις ειδικο.Θα σταθω στο κομματι της δικης σου σχεσης με το παιδι.Σε καποιο ποστ σου ανεφερες οτι με τις δουλειες δεν προλαβαινεις να κανεις ευχαριστα πραγματα με την μικρη.Μηπως να αναθεωρησεις;Μηπως χρειαζεσαι και εσυ ομορφες στιγμες για να γεμιζεις τις μπαταριες σου;Πρεπει και εσυ να γινεις ευχαριστη και αναλαφρη γιατι ειμαι σιγουρη οτι το εχεις αναγκη.Και οταν δεν εχεις το παιδι ελπιζω να βγαινεις.Εισαι γυναικα περα απο μαμα μην το ξεχνας αυτο κοριτσι μου.

7 Μαρτίου 2015 στις 9:49 πμ

Εγω θα ελεγα του παιδιου οτι πρεπει να κανει πραγματα με τον μπαμπα και την νεα συντροφο ,μονο αυτα που η ιδια επιθυμει.Δεν χρειαζεται να καταπιεζεται για να ευχαριστησει τον μπαμπα της.Ο μπαμπας της θα την αγαπαει οπως και να εχει.Εσυωθα εισαι κοντα της και οτι την προβληματιζει ή οποια απορια εχει μπορει να το συζητησει μαζι σου.Και πρεπει να το ξερει αυτο.Η πρωτη κρυαδα ειναι δυσκολη θα δεις που θα το συνηθισεις σιγα σιγα.Απο την φωτο βλεπω οτι εισαι πανεμορφη ανακτισε την αυτοπεποιθηση που σου λειπει και θα καταλαβειςωτην δυναμη που εχεις και ως μανα και ως γυναικα