Συγγραφέας Δημοσιεύσεις

31 Ιανουαρίου 2015 στις 12:58 πμ

Ο γιος μου που είναι 3χρονων δεν γνώρισε τον πατέρα του λόγω θανάτου.Το μόνο που ξέρει είναι οι φωτογραφίες που έχω με αυτόν.Δεν ξέρω αν έχει καταλάβει την εννοια του μπαμπά στη ζωή του αλλά ξέρω όταν εγω πληγώνομαι που φωνάζει τον παππού η τον θείο μπαμπά επειδή το άκουσε.Θελω να μιλήσω για τον πατέρα του πριν φτάσει η μέρα να μου πει «μαμά ο δικός μου ο μπαμπάς που είναι»?Και τότε τι?τι να του πω ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο κατανοητο για ένα παιδί.Όσες φορές προσπάθησα κλαίω και δεν θέλω γιατί με βλέπει κ ρωτάει «μαμά κλαις έχεις αίμα?»

31 Ιανουαρίου 2015 στις 1:25 πμ

Θα του το εξηγήσεις με απλά κατανοητά και κυρίως κατάλληλα για την ηλικία του, λόγια, ακριβώς ό,τι συνέβη ακόμη κι αν κλάψεις μπροστά του. Δεν πειράζει να κλαις μπροστά στο παιδί, ίσα ίσα πιστεύω πως «καταπιέζεται»  ή αν θες μπερδεύεται πιο πολύ όταν η μαμά δεν εκδηλώνει τα συναισθήματά της και δεν εκφράζεται σε κάτι τόσο λυπηρό που αντιλαμβάνεται, απλά λόγω της ηλικίας του, δεν μπορεί να εξηγήσει. Δεν εννοώ φυσικά να σε βλέπει συνέχεια ράκος αλλά αν «ζορίζεσαι» εσύ ζορίζεται κι εκείνο. Σου εύχομαι μες από τη ψυχή μου να απαλύνει ο πόνος σου αγαπημένη μου 🙁

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7

31 Ιανουαρίου 2015 στις 1:49 πμ

<b>προσπαθησε να του τοεξηγησεις , μιλησε του και απαντησε σε καθε του ερωτηση.μπορει να θελει να σε ρωτησει και τωρα κατι αλλα να μη το κανειγιατι καταλαβαινει οτι ειναι ενα θεμα που σε στεναχωρει πολυ και θελει να σε προστατευσει! Δςν πειραζει να κλαψεις μπροστα του οταν του μιλας για αυτο!καια φορα δςν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα!οσο μεγαλωνει θα καταλαβαινει πιο πολλα και ρωταει πιο συγκεκριμενα πραγματα για τον μπαμπα του ωστε να τον γνωρισει καλυτερα μεσα απο εσενα!να εισαι παντα καλα μζι με το παιδακι σου και δυνατη!</b>

5 Μαρτίου 2015 στις 2:30 μμ

This reply has been reported for inappropriate content.

Ο άντρας μου εφυγε απο τη ζωη πριν απο 10 μήνες. Η κόρη μου η μεγάλη ήταν 4χρ. τότε και η μικρή 11 μηνών. Η μεγάλη φυσικά θυμάται πολλά από τον μπαμπά της, η μικρή τπτ…. Μίλησα  με παιδοψυχολογο απο την Μεριμνα και μου εξηγησε πως επρεπε να μιλησω στην μεγαλη και ακριβως τα ιδια και στη μικρη με απλα λογακια…. απο τοτε…. και νατης το αναφερω συχνα για να το καταλαβει…. Τα λογια ηταν απλά…. Ο μπαμπας ειχε μια πολυ δυσκολη αρρωστεια και δεν καταφεραν οι γιατροι νατον κανουν καλα. Ετσι η καρδουλα σταματησε να χτυπαει, και πλεον δεν μπορει να σου μιλησει, να παιξει μαζί σου, να σε παει βολτα κτλ…. Η μεγαλη φυσικα καταλαβε πολυ καλα, η μικρη δεν νομιζω οτι εχει ακομα κατανοησει απολυτα….. αλλά το συζηταμε γιατι δεν θελω να της περασει ποτε απο το μυαλο οτι ο μπαμπας εχει φυγει ή οτιδηποτε αλλο..

5 Μαρτίου 2015 στις 8:56 μμ

Ποσο τραγικο! Βρισκομαι στην ιδια θεση. Το μωρο μου ειναι 14 μηνων και δεν ξερω τι να του πω οταν ερθει η ωρα.

6 Μαρτίου 2015 στις 5:29 μμ

Πατησα καταλαθος το report!!!!
Ignore!!!!!

8 Νοεμβρίου 2015 στις 11:01 μμ

καλησπερα ειμαι η αγγελικη ειμαι 23,5 στα 24. εχασα τν συντροφο μου πριν δυο μηνες σ τροχαιο και εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων. ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για να πω στ παιδι μ για τν απωλεια τ μπαμπα της?ο συντροφος μ τν ειχε αναγνωρισει την μικρη..πως ν της τ πω?

13 Νοεμβρίου 2015 στις 6:56 μμ

Μου ήταν πολύ δύσκολο να μιλάω στον γιο μου για τον πατέρα του γιατί κάθε φορά τα μάτια μου πλημμύριζαν δάκρυα, όμως μέσα από συζητήσεις στο sinleparents αλλά και με άρθρα τα οποία διάβαζα αποφάσισα ότι έπρεπε να το κάνω.Επίσης θεωρουσα ακατόρθωτο να πάω τον μικρό μου στο τάφο του πατέρα του και όμως εσφιξα την καρδιά μου και το έκανα και αυτό.Το παιδί μου πάει στον παιδικό και είναι σχεδόν 3,5 και προχτες ή δασκάλα του μου είπε ότι εντυπωσιάστηκε μαζί του όταν αναφεράν κάτι στα παιδιά για τους πατεράδες εκείνος χωρίς να τον ρωτήσει ή δασκάλα κάτι σηκώθηκε και είμαι με τέτοιο φυσικό τρόπο τα πράγματα όπως ήταν για τον πατέρα του.το ίδιο όπως του τα είχα πει εγώ.Σκέφτομαι και λέω ότι αν δεν του είχα μιλησει καθόλου εκείνη την στιγμή που όλοι θα μιλούσαν για τους πατεράδες του αυτός θα απορουσε εγώ γιατί δεν έχω μπαμπα?Ενώ έτσι απεφυγα την δύσκολη ερώτηση του παιδιού μου.όχι βέβαια ότι δεν θα έρθω αντιμέτωπη με άλλες δυσκολες καταστάσεις και ερωτήσεις.Πράγματι όμως τα παιδιά πρέπει να τα μιλάμε με ειλικρίνεια όσο και αν δύσκολο είναι για μας.