Συντάκτης Δημοσιεύσεις

23 Μαρτίου 2015 στις 8:34 πμ

Καλημέρα φίλοι,

Τι κάνουμε στην περίπτωση που ενώ ο μπαμπάς υπόσχεται οτί θα έρθει να δει το παιδί τελικά δεν εμφανίζεται;;;;;;;;;;;

Το Σαββάτο που μας πέρασε ο μπαμπάς είπε στον μικρό πως θα ερχόταν να τον δει το μεσημέρι, μας παίρνει τηλ. λέγοντας πως δεν θα έρθει και ότι θα ερχόταν το απόγευμα. Στις 6.30 στέλνει μήνυμα και λέει ότι έχει δουλειά και δεν θα τα καταφέρει.

Του απαντώ να τον πάρει ο ίδιος να του το πει. Έκανα καλά;;;;; Α , και το κάνει αρκετά συχνά.

Της περισσότερες φορές δεν το λέω στον γιο μου ότι θα έρθει γιατί ξέρω πως τελικά δεν θα εμφανιστεί. Τι γίνεται όμως όταν του το λέει και τελικά δεν το κάνει;

• Το θέμα τροποποιήθηκε 2 χρόνια, 6 μήνες πριν από Φωτογραφία του/της rinio rinio

23 Μαρτίου 2015 στις 8:56 πμ

Καλημερα Erinnie, συνηθισμένο φαινόμενο και σε εμας αυτο…. Παντα λέει οτι θα έρθει και τελευταία στιγμή κάτι τυχαίνει. Καλα έκανες και είπες να του το πει ο ίδιος για να προσγειώνεται πιο μαλακά το παιδι. Απο την προσωπική μου πείρα αν δεν το καταλαβαίνει ο ίδιος οτι κανει κακο στο παιδι λέγοντας οτι θα έρθει αλλα δεν εμφανίζεται θα πρεπει να το χειριστείς διαφορετικά , όπως να τον ενημερώσεις οτι  δεν θα προετοιμάζεις το παιδι για τυχών εξόδους τους αν ο ίδιος δεν ειναι 100% σίγουρος οτι θα έρθει,  ειναι τραγικό αυτο που κάνουν δεν καταλαβαίνουν οτι πληγώνουν τα παιδια τους…. εγω πλεον δεν τον προετοιμάζω τον μικρό παρά μονο οταν με πάρει και μου πει σε 10 λεπτά ειμαι εκει, τότε του λεω οτι θα έρθει ο μπαμπάς του να πανε βόλτα γιατι είχε αρχίσει το παιδι και ειρωνευόταν, του έλεγα πήρε ο μπαμπάς οτι θα έρθει για να πάτε να παίξετε και η απάντηση του ηταν      «ναι καλα σιγα μην έρθει, παλι θα εχει δουλεια ή θα βρέχει»……

23 Μαρτίου 2015 στις 10:19 πμ

Καλημέρα φίλοι, Τι κάνουμε στην περίπτωση που ενώ ο μπαμπάς υπόσχεται οτί θα έρθει να δει το παιδί τελικά δεν εμφανίζεται;;;;;;;;;;; Το Σαββάτο που μας πέρασε ο μπαμπάς είπε στον μικρό πως θα ερχόταν να τον δει το μεσημέρι, μας παίρνει τηλ. λέγοντας πως δεν θα έρθει και ότι θα ερχόταν το απόγευμα. Στις 6.30 στέλνει μήνυμα και λέει ότι έχει δουλειά και δεν θα τα καταφέρει. Του απαντώ να τον πάρει ο ίδιος να του το πει. Έκανα καλά;;;;; Α , και το κάνει αρκετά συχνά. Της περισσότερες φορές δεν το λέω στον γιο μου ότι θα έρθει γιατί ξέρω πως τελικά δεν θα εμφανιστεί. Τι γίνεται όμως όταν του το λέει και τελικά δεν το κάνει;

Έκανες πολύ καλά. Δεν είναι δικό σου πρόβλημα η δική του ασυνέπεια απέναντι στο παιδί. Καταλαβαίνω ότι εσύ επωμίζεσαι μετά τη στενοχώρια του παιδιού τις ερωτήσεις και τα κλάματα, αλλά γνώμη μου είναι να λες την αλήθεια. Όχι με άσχημο τρόπο ή με τρόπο που ο μπαμπάς να φαίνεται ο κακός αλλά ουδέτερα και ειλικρινά π.χ. «ο μπαμπάς είχε πολύ δουλειά και δεν πρόλαβε να έρθει. Θέλεις να τον πάρουμε να σου μιλήσει και ο ίδιος;» και άσε τον άλλον να παίξει μετά μπάλα μόνος του. Σ’ ευχαριστώ ιδιαίτερα γιατί μας δίνεις εξαιρετική πάσα για άρθρο που θα βοηθήσει κι εσένα και πολύ κόσμο σε παρόμοια θέση!

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7

23 Μαρτίου 2015 στις 10:41 πμ

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις, αυτό σκέφτηκα και εγώ.

Θα μου άρεσε να άκουγα και την γνώμη ενός μπαμπά. Εσείς τι λέτε;;;;;;;;; Να έχουμε και τις δύο απόψεις.

Ποτέ δεν έχω μιλήσει άσχημα για τον μπαμπά. Πάντα του το λέω με ωραίο τρόπο, αλλά λίγο κουράστηκα να δίνω μόνο εγώ τις εξηγήσεις, δεν είναι δίκαιο.

23 Μαρτίου 2015 στις 7:24 μμ

Καλησπέρα και από μένα, επειδή είναι συχνό φαινόμενο με τον πρώην σύζυγο μου το έχω συζητήσει με παιδοψυχολόγο. Επειδή και εγώ δεν ενημερωνα τον μικρό γιατί στεναχωριοταν και εκνευρίζονταν κάθε φορά σταμάτησα και όταν ερχόταν ο πατέρας του, του το παρουσίαζα σαν έκπληξη . Τη μία και μοναδική φορά που ήρθε μαζί μου στην παιδοψυχολόγο του είπαν πως πρέπει να προετοιμάζουμε το παιδί γιατί όταν τον βλέπει ξαφνικά , του δημιουργείται ανασφάλεια και το πιο πιθανό είναι να θεωρεί πωως έτσι ξαφνικά θα τον χασει και ενδεχομένως να μην τον ξαναδεί.
Δυστυχώς επειδή η συνεννόηση μεταξύ μας είναι σχεδόν ανύπαρκτη πλέον , όταν ψάχνει το πατέρα του, του λέω πως έχει πολύ δουλειά και μόλις βρει χρόνο θα έρθει αλλά δυστυχώς δεν  είναι μόνο  στο δικό μου χέρι να αποτρέψω μια τέτοια κατάσταση
Το παν είναι η συνεργασία όταν βέβαια υπάρχει διάθεση…

23 Μαρτίου 2015 στις 11:05 μμ

Κι εγω ως μπαμπας αντιμετωπιζα παρομοια περιπτωση με την μητερα του παιδιου μου….

Τα γραφομενα σας με καλυψαν πληρως και ηταν ετσι οντως τα πραματα στο παρελθον….

Συμφωνω με την Στελλινα οι ξαφνικες εκπληξεις δεν αρεσουν στα παιδια. Oι ψευτικες ελπιδες τους χαλαει την ψυχολογια και ειλικρινα μπορει να ειναι μικρα αλλα ξερουν τι σημαινει κοροιδια…

Προκειμενου να προστατεψω το παιδι μου απο το να τρεφει ελπιδες και υστερα να στεναχωριεται κατεφυγα στην πιο απλη λυση κι ευτυχως συνεναισε η πρωην….Καθε βδομαδα τηλ αν θα βρεθουν ή οχι κι ετσι το παιδι μου ειναι ηρεμο και ξερει πια πως εχουν τα πραματα.

Αν δει την μανα της ειναι οκ αν οχι δεν στεναχωριεται και μου λεει οτι δουλευει και δεν μπορει.

Σημασια πανω απο ολα η ψυχικη ηρεμια του παιδιου.

23 Μαρτίου 2015 στις 11:20 μμ

Η ιστορία αυτή, είναι γνωστή σε πολλούς φαντάζομαι εδώ μέσα. Εμένα ο γιος μου, σε ηλικία 4 ετών, του είπε ότι «δεν ξέρει από αγάπη» κι αυτό εμένα με έκανε χίλια κομμάτια! Δεν μπορούσα να χωνέψω, αυτό που αισθάνθηκε το παιδί μου και αποφάσισα να τον σκληρίνω λιγάκι… να μην τον νοιάζει και τόσο! Δεν τα κατάφερα γιατί είμαι κι εγώ ευαίσθητη και το παιδί καλύτερα από αυτά που του λέμε, αντιλαμβάνεται αυτά που του δείχνουμε. Ο μικρός μου τον περιμένει πάντα κι όταν τελικά τηρίσει τον λόγο του και έρθει, νοιώθει ευγνωμοσύνη προς τον πατέρα του, επειδή τήρησε τον λόγο του! Όταν τον στήνει, μου λέει «Σιγά μην ερχότανε» αλλά μέσα του πικραίνεται πάντα…

24 Μαρτίου 2015 στις 4:57 μμ

Η μαμα ειναι σχεδον τα παντα για ενα παιδι.γι αυτο να ξερεις οτι αν εσυ σταθεις δυνατη και ισοροππημενη διπλα του τοτε σιγουρα και εκεινος θα λειτουργει το ιδιο μεγαλωνοντας.ετσι νιωθω εγω για το κοριτσακι μου.και ετσι ευχομαι να συμβει!

31 Μαρτίου 2015 στις 11:23 πμ

Καλησπέρα σας. Το θέμα του μπαμπά που τελικά δεν ήρθε και γενικά δεν έρχεται είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για τις μαμάδες και τα μικρά παιδιά τους. Μετά από 10 χρόνια σε παιδοψυχολόγο και τεράστια προσπάθεια για να μην πληγωθεί το παιδί κατάλαβα ότι πρέπει το παιδί να καταλάβει πως έχουν τα πράγματα σιγά σιγά. θα πρέπει να σταθούμε δίπλα του, να κρατήσουμε τα δάκρυά μας και να το βοηθήσουμε να δει την αλήθεια. Δεν είμαι τόσο σκληρή όσο νομίζετε αλλά έκανα τεραστιο λάθος προσπαθώντας να δικαιολογήσω τον μπαμπά και λέγοντας συνέχεια ψέματα στο παιδί για να μην πληγωθεί. Όταν λοιπόν έσπασε η γυάλα που είχα μέσα το παιδί μου, γιατί θα γίνει αυτό όταν το παιδί μεγαλώσει,τότε το αγοράκι μου κατάλαβε μόνο του ότι δεν το αγαπάει ο μπαμπάς του και δεν θέλει να το βλέπει. Τότε λοιπόν το παιδί μου είπε ότι του έλεγα ψέματα τόσα χρόνια. Του εξήγησα ότι δεν άντεχα να τον βλέπω να κλαίει απαρηγόρητο.Είναι πολύ σκληρό να σε κλωτσάει το παιδί σου, να κλαίει και να φωνάζει επειδή πάλι δεν ήρθε ο μπαμπάς. Όταν όμως το παιδι μπει στην εφηβεία όπου αρχίζει πλέον να διαγράφει και να απορίπτει τον πατερα που του έκανε το ίδιο πράγμα πρέπει να είμαστε εκεί ακόμα πιο δυνατοί σαν γονείς. Το μόνο που τους κάνει καλό είναι να νοιώθουν ότι έχουν δίπλα τους πάντα τον άλλο γονιό. Εδω και 12 χρόνια είμαι σταθερά δίπλα του και νοιώθει ασφάλεια. Αυτό να κάνετε και εσείς. Κάντε το να νοιώσει ασφάλεια, αγάπη, αποδοχή και τρυφερότητα.

4 Μαΐου 2015 στις 9:38 πμ

Καλημερα..το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζω και εγω και αποφασισα να συμβουλευτω ειδικο..Ευθυνη να ενημερωσει εχει ο ιδιος το παιδι λεγοντας του οτι δε θα μπορεσει να ερθει και να εξηγησει  , δεν ειναι εφικτο καθε φορα να δικαιολογουμε εμεις τη συμπεριφορα του πατερα και να παιρνουμε την ευθυνη καλο βεβαια ειναι να υπαρχει ενα προγραμμα να αισθανεται καλα το παιδι αλλα δυσκολο οταν ο αλλος δε εχει τη διαθεση να καταλαβει ..

Ο καθενας κανει τις επιλογες του και δεχεται τις συνεπειες ας σταθουμε εμεις οπως πρεπει διπλα στα παιδια μας προσφεροντας τους αγαπη φροντιδα και ασφαλεια και λεγοντας την αληθεια ..

4 Μαΐου 2015 στις 7:27 μμ

<span style=»color: #505050; font-family: ‘Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px; line-height: 22.3999996185303px;»>νομίζω πως εξάντλησα τα πάντα με την ασυνέπεια του πατέρα της κόρης μου σε σταθερό χρόνο συνάντησής τους…. ωστόσο πιστεύω πως είναι θέμα δικής του ανασφάλειας _δεν μπορεί να διαχειριστεί πράγματα_ …εφηβεία περνάει ακόμη της λέω της κόρης μου, χαριτολογώντας…..σίγουρα την πληγώνει το γεγονός, όπως κι εμένα με θυμώνει …. τώρα ξεκίνησε στο ΚΨΥ η κόρη μου να πηγαίνει …μήπως και μπορέσουμε έτσι και διαχειριστούμε μόνες μας το θέμα….</span>