Συντάκτης Δημοσιεύσεις

1 Μαρτίου 2015 στις 9:36 πμ

Ψές η 17  χρονη  κόρη  μου επέστρεψε   απο  ένα πάρτυ  και κατάλαβα  ότι  δεν ήταν  καλά.Επιμένοντας  να μου πεί  τι έχει ξέσπασε  σε λυγμούς λέγοντας  μου ότι   ενώ  ήταν  στο πάρτυ  φώναξαν  ότι έξω περιμένει ένας  πατέρας και  ρωτούσαν  ποιού  παιδιού  ήταν  και  τότε  η  κόρη  μου λέει  δυνατά  …….πάντως  όχι  ο  δικός μου ….Και  μετά  άρχισε να κλαίει ενώπιον όλων  και έτρεξε  στην τουαλέττα μέχρι  να συνέλθει.Και ένοιωθε  παράλληλα   ενοχές ότι έκανε  τους   υπόλοιπους  να  αισθανθούν  άσχημα. ΄Την  αγκάλιασα   και  της είπα   ότι  είναι  φυσιολογικό  να το  νοιώθει αυτό  4  μήνες  μόνο  μετά το θάνατο του μπαπά της   .Όμως τότε  συνειδητοποίησα  ότι   ειδικά  με   τα παιδιά ή αναπόφευκτη σύγκριση με αυτά που έχουν και τους  δύο γονείς είναι πολύ τραυματική .Μια άλλη μέρα  κλαίγοντας με ανφυλλυτά  μου είπε ότι ο μπαμπάς   της δεν θα είναι κοντά της στην αποφοίτηση  της,στο γάμο της στη γέννηση των παιδιών της….Το μόνο που μπόρεσα να της πώ πριν αρχίσω και εγώ το κλάμα ήταν ότι  θα την βλέπει  απο ψηλά…..

• Το θέμα τροποποιήθηκε 2 χρόνια, 6 μήνες πριν από Φωτογραφία του/της socialadmin socialadmin

7 Μαρτίου 2015 στις 10:41 μμ

Εχω κι εγω δυο κορίτσια στην εφηβεια ,λιγο μικροτερα από από τη δικια σου.Το περιστατικο αυτό μου θυμισε κατι αναλογο που εζησα εγω το καλοκαιρι όταν με πηρε η κορη μου κλαιγοντας από την κατασκηνωση να μου πει ότι της λειπει ο μπαμπας της..αφορμή σταθηκε η εκπληξη που εκανε ενας μπαμπας σε σενα άλλο κοριτσι εκει που της πηγε τουρτα για τα γενεθλια της…τι να κανουμε? ..θα εχουμε τετοια ξεσπασματα…παντως αναλογη με τη δικη σου ηταν και  η δικη μου αντιδραση…αφου εβαλα τα κλαματα ,της ειπα ότι στα γενεθλια της της θα της κανω εγω εκπληξη όπως και εκανα…

7 Μαρτίου 2015 στις 11:43 μμ

Νίκη μου δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, όπως λέει και η Ματίνα τέτοιες συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες. Το μονο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που κάνεις ήδη, δηλαδή να είσαι εκεί για εκείνη, στο γάμο της, στη γέννηση των παιδιών της, στην αποφοίτησή της και όπου αλλού χρειάζεται. Αν έχει συνεχώς τέτοια ξεσπάσματα, μήπως να βλέπατε μαζί κάποιον ειδικό που θα βοηθήσει και τις δυο σας. Μια αγκαλιά από μένα!

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 χρόνια, 6 μήνες πριν από Φωτογραφία του/της socialadmin socialadmin.

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7