Συντάκτης Δημοσιεύσεις

21 Ιουνίου 2016 στις 12:04 μμ

Καλημέρα!

Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος απο εσάς έχεις κάνει κάποια σχέση και την έχουν γνωρίσει τα παιδιά. Μετά από πόσο καιρό προχωρήσατε σε αυτό το βήμα και ποιές ήταν οι αντιδράσεις τους.

Τα παιδιά μου γνώρισαν ήδη μια σχέση του μπαμπά τους η οποία δεν είχε καλό τέλος. Την δέχτηκαν πολύ καλά αν και ήταν πολύ σύντομο το διάστημα απο το χωρισμό μας. Τώρα που χώρισε δεν τους έχει πεί κάτι και είμαι ενάντια σε αυτό. Θέλω να γνωρίζουν την αλήθεια.

Αυτός είναι και ο λόγος που προβληματίζομαι να τους γνωρίσω τη σχέση μου. Αν κάτι πάει στραβά μετά τι?

Οι ηλικίες τους είναι 9, 6 και 4. Δε θέλω να μπαινοβγαίνουν άνθρωποι στη ζωή τους, είμαι υπερβολική?

Απλά με αυτόν τον άνθρωπο νοιώθω πως θέλω να προχωρήσω. Θέλει κι εκείνος πολύ να τα γνωρίσει. Δεν έχει δικά του παιδιά αλλά τα λατρεύει. Μπορεί να μην είμαστε πολύ καιρό μαζί σα ζευγάρι αλλά γνωριζόμαστε πολλά χρόνια, από μικρά παιδιά.

Κάθε άποψη σεβαστή, θα με βοηθήσετε να ξεμπλοκάρω!

22 Ιουνίου 2016 στις 8:28 πμ

Χμ….  Δυσκολη αποφαση. Αν η σχέση  ειναι σοβαρη και  θεωρεις οτι ειναι ο ενας   για μενα θα πρεπει να τον γνωρισουν τα παιδια τουλαχιστον σε πρωτη φάση οτι υπάρχει.   Αυτό ειναι μια διαδικασια που θα πρεπει να γίνει αργά και σταδιακα  και οχι    να τα ρίξεις με τη μια στα βαθια.  Ας γνωρίζουν στην αρχή  οτι εχεις μια σχέση  και σιγα σιγα να σε ακουν να μιλας στο τηλεφωνο  με αυτό  και  να  έρουν οτι βγαίνεις  με αυτόν έστω τις μέρες που δεν είναι μαζί σου.

Τα παιδια πέρασαν το σκόπελο του χωρισμου  ,  θα αντέξουν να    δουν τη μαμα τους να ξαναφτιάχνει την ζωή τους  και θα το καταλαβουν οταν σε δουν χαρουμενη ξανα.  Απλά κοιτα μην ειναι κάτι επιπόλαιο….

22 Ιουνίου 2016 στις 8:50 πμ

Χμ…. Δυσκολη αποφαση. Αν η σχέση ειναι σοβαρη και θεωρεις οτι ειναι ο ενας για μενα θα πρεπει να τον γνωρισουν τα παιδια τουλαχιστον σε πρωτη φάση οτι υπάρχει. Αυτό ειναι μια διαδικασια που θα πρεπει να γίνει αργά και σταδιακα και οχι να τα ρίξεις με τη μια στα βαθια. Ας γνωρίζουν στην αρχή οτι εχεις μια σχέση και σιγα σιγα να σε ακουν να μιλας στο τηλεφωνο με αυτό και να έρουν οτι βγαίνεις με αυτόν έστω τις μέρες που δεν είναι μαζί σου. Τα παιδια πέρασαν το σκόπελο του χωρισμου , θα αντέξουν να δουν τη μαμα τους να ξαναφτιάχνει την ζωή τους και θα το καταλαβουν οταν σε δουν χαρουμενη ξανα. Απλά κοιτα μην ειναι κάτι επιπόλαιο….

Και τα τρία ενώ είναι μικρά μου έχουν ζητήσει πολλές φορές να ξαναφτιάξω τη ζωή μου. Αν αρχίζαμε να βγαίναμε όλοι μαζί, να τον έβλεπαν αρχικά σα φίλο μου δηλαδή και στην πορεία να τους το ανακοινώναμε? Να μην τους έπεφτε βαρύ απο την αρχή?

Φυσικά και δεν είναι κάτι επιπόλαιο, δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα!

22 Ιουνίου 2016 στις 9:37 πμ

Τα παιδια καταλαβαν αυτο που εσυ ακομα προσπαθεις να επεξεργαστεις. Ναι ,   ξεκινα στο πολύ χαλαρό   και βλεπεις στην πορεία  το ποσο αργά ή γρηγορα  θα  συνεχισεις. Παντως ο χρονος ειναι πολύτιμος για να τον σπαταλας  με το αν και οταν….

22 Ιουνίου 2016 στις 6:57 μμ

Καλησπέρα,

θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να γίνει στο χαλαρό και χωρίς δηλώσεις κτλ. Μετά το διαζύγιο, είχα μια σχέση και αφού ήμασταν έναν χρόνομαζί και φαινόταν να πάει καλά, τον γνώρισα στην κόρη μου, ερχόταν μια φορά την εβδομάδα σπίτι και κάποιες φορές βγαίναμε οι 3 μας. Ήταν «ο φίλος της μαμάς» και ως εκεί. Δεν πήγε κάτι στραβά με τη μικρή. Θα έλεγα ότι είδα και τη δυσκολία του νέου μου συντρόφου με τα παιδιά, ο οποίος εκείνη την εποχή ήθελε να κάνουμε και μαζί ένα. Όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω…

23 Ιουνίου 2016 στις 10:30 πμ

Σήμερα θα έρθει μαζί μας στην παιδική χαρά σαν απλός φίλος μου.(Το καλό είναι ότι έχουν γνωρίσει αρκετούς φίλους και φίλες μου και δε θα τα παραξενέψει αυτή η κίνηση.) Εκείνος ήθελε να τα πάμε για φαγητό αλλά φοβάμαι πως έτσι θα πονηρευτούν.

24 Ιουνίου 2016 στις 11:48 μμ

Θελει υπομονη και απο τους δυο ολα θα γινιουν νομιζω και παντα χαλαρα οχι βιασυνες.

27 Ιουνίου 2016 στις 9:22 πμ

Χθές πήγαμε βόλτα όλοι μαζί και με τα τρία παιδιά. Κάποια στιγμή μου λέει ο γιος μου -Μαμά μπορείς να παντρευτείς τον Μ?

Ναι ναι! αρχισε να φωνάζει η μεγαλη μου κόρη.

Τους εξήγησα λοιπόν ότι το ότι τον συμπαθώ σε σημαίνει ότι θα παντρευτούμε κιόλας. Η απάντηση της μεγάλης μου ήταν πως ταιριάζουμε και οτι τον συμπάθησαν πολύ!

Σημειωτέων, σα φίλο τους τον παρουσίασα, προφανώς τα παιδιά αντιλαμβάνονται πολλά περισσότερα.

Η πορεία θα δείξει!

6 Ιουλίου 2016 στις 7:44 πμ

Αντε με το καλο , να σου βγει οπως θελεις και ολα θα παρουν το δρομο τους.

11 Ιουλίου 2016 στις 2:44 μμ

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

18 Ιουλίου 2016 στις 1:36 μμ

Καλησπερα!!
Εχω μια σχεση εδω κ τρεις μηνες.Ειναι κ αυτος χωρισμενος με δυο παιδια.
Ο μικρος μου γιος γνωριζει την υπαρξη αυτης της σχεσης ενω ο μεγαλος μου γιος οχι.σιγουρα εχει καταλαβει αλλα απο την στιγμη που δεν με ρωταει δεν του λεω.
ο μικρος για την ακριβεια με ρωταει ενα απογευμα..»μαμα εχεις χωρισει εδω κ 3χρονια με τον μπαμπα..δεν υπαρχει καποιος στην ζωη σου;;» στο ακουσμα της ερωτησης ενιωσα αμηχανα κ εβαλα τα γελια..του απαντησα αν ποτε εκανα σχεση αν θα επιθυμουσε να το ξερει..η απαντηση του ηταν φυσικα κ θα ηθελε.του ειπα λοιπον πως ειμαι με καποιον κ ειμαι καλα, με νοιαζεται κ με σεβεται οπως σεβεται κ τον περιορισμενο χρονο που εχω λογω δουλειας…παιδιων κ αποστασης.
Μου ζητησε να τον γνωρισει κ σημερα κανονισαμε να παμε για καφε κ φαγητο..δεν κρυβω πως νιωθω ενα αγχος.

18 Ιουλίου 2016 στις 9:01 μμ

Καλησπερα . Καλο ειναι να  νιωθεις  αγχος , αυτο σημαινει οτι νοιαζεσαι πως θα παει  με το παιδι/παιδια σου και οχι μονο να καλυψεις την δικια σου αναγκη.   Προχωρα  , αργα  παντα ,  γιατι πρεπει   δε σταματησε η ζωη σου  επειδη χώρισες.

18 Ιουλίου 2016 στις 11:47 μμ

Εννοειται πως με ενδιαφερει για το πως θα τα παει με τα παιδια μου.στην αρχη ο μικρος μου ειχε πει πως θελει να ειμαι καλα κ ευτυχισμενη αλλα να μην κυκλοφορουμε στην πολη που μενουμε για να μην συναντησω καποιο γνωστο.σημερα ο ιδιος ζητησε να του πω να ερθει εδω αντι να παμε εμεις.
Τον συμπαθησε παρα πολυ!! Αλλωστε ειναι ενας ανθρωπος πολυ δοτικος..κ κανει τα παντα για να ειμαι καλα κ αυτο του μικρου δεν του διεφυγε.οταν λεω μικρος εννοω 16 ετων.γιατι ο μεγαλος ειναι 19.

24 Ιανουαρίου 2017 στις 12:32 πμ

Αλεξανδρα27 καλησπέρα. Ειναι πολύ γλυκιά και ρομαντική η ιστορία σας και εύχομαι να συνεχίσει έτσι. Ωστόσο έχω κάποιους προβληματισμούς. Τα παιδια του συντρόφου σου ας πούμε δε θα ταν προτιμότερο να επιστρέψουν πρώτα στο σπιτι και να ανακτήσουν καθημερινότητα με τον πατέρα και έπειτα ως οικογένεια να αποφασίσουν την παρουσία σας . Ισως κάπως σταδιακά.;

7 Φεβρουαρίου 2017 στις 9:36 πμ

Εμένα η ιστορία δεν κράτησε πολύ τελικά, είχε περίεργες συμπεριφορές και δεν ήθελα να τον βάλω στη ζωή μας. Κατέληξα όμως σε κάτι…Αν δεν έχει παιδιά και ο άλλος δε μπορεί να σε καταλάβει.

7 Φεβρουαρίου 2017 στις 2:34 μμ

Αναλογος τι ψάχνει ο κάθε ένας. ..αν θέλει να περνάει καλά και κάθε εβδομάδα να έχει άλλη πολύ καλά κάνεις και είσαι υπερβολική. ….εάν όμως έχει σκοπό να μείνει σε μια σχέση κάποιο διάστημα  άσχετα το πως θα εξελιχθεί διότι κανεις μας δεν το ξέρει αυτό τότε ναι ας κάνει την γνωριμία και από εκεί και πέρα τα παιδιά είναι έξυπνα και θα φανεί το οτιδήποτε στην συμπεριφορά τους αν θελουν να έχουν επαφή μαζί της η οχι

7 Φεβρουαρίου 2017 στις 3:30 μμ

Κάτω από διαφορετικές συνθηκες θα συμφωνούσα μαζί σου ….όμως τα παιδιά ειδικά η μικρή  που είναι 6 ετών έχει  ανάγκη μια γυναικεία παρουσία μια παραπάνω φροντίδα  …χθες για παράδειγμα μας πηραν τηλ από το νηπιο διότι η μικρή εκλεγε και ήθελε την μαμά της….μια παιδαγογως με ύφος σε απόγνωση μη μπορωντας να δώσει λύση στο θέμα. …ο σύντροφος μου με ενημέρωσε πως μπορούμε να το διαχειριστουμε…διότι κι εκείνος χάνοντας την γυναίκα του και έχοντας περάσει  και την αυτοκτονία του αδερφού του σε τέτοια θέματα ανχωνετε και βρίσκεται σε αδιέξοδο. ….πήρα λοιπόν το «βαρος»αυτό πάνω μου εξηγώντας  πάντα με έναν παιδικό τρόπο τα πράγματα στην μικρη και πάντα μιλώντας  με αγάπη για την μαμά της….όταν χωθηκε στην αγκαλιά μου και μου είπε πως με αγαπά ήταν σαν να έχω όλο τον κόσμο δικό μου

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 7 μήνες, 2 εβδομάδες πριν από Φωτογραφία του/της alexandra27 alexandra27.
  • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 7 μήνες, 2 εβδομάδες πριν από Φωτογραφία του/της alexandra27 alexandra27.

7 Φεβρουαρίου 2017 στις 3:43 μμ

Διαφωνώ με αυτό που λες….μπορεί να σε καταλάβει οποίος σε νοιάζεται πραγματικά έχει δεν έχει παιδιά δικά του ….και θα αγαπήσει πρωτα τα παιδιά σου και μετά εσένα

9 Φεβρουαρίου 2017 στις 4:45 μμ

Δεν ξερω πλεον, σπανιες οι περιπτώσεις.