Συντάκτης Δημοσιεύσεις

1 Φεβρουαρίου 2015 στις 4:34 μμ

Ο γιος μου ειναι 9 ετων…ο πατερας του εχει να το δει απο το 2008 …ετσι μια μερα χωρις εξηγηση εξαφανιστηκε…ο μικρος μου δεν το θυμαται σχεδον καθολου αφου τα δυο πρωτα χρονια της ζωης του το εβλεπε σπανια…αρχισε να με ρωταει να δει φωτογραφια κ εννοειται του μιλησα κ δεν κατηγορησα τον πρωην,,,αλλα τρεμω στην ιδεα της επιστροφης…αν κ οποτε …οχι για μενα για το παιδι..αν ερθει του δωσει ελπιδες το παιδι μου χαρει κ αυτος ξαναεξαφανιστει τι κανω?δεν υπαρχει μερα που να μην περασει απο το μυαλο μου αυτο…φοβαμαι πολυ οτι θα μου πληγωσει το παιδι…

3 Φεβρουαρίου 2015 στις 7:51 μμ

Καλησπερα marilena.Γραφεις οτι φοβασαι μηπως ερθει κ ατου δωσει ελπιδες του παιδιου.

Δηλαδη πως θα ερθει?Χωρις ουτε ενα τηλ.πρωτα?Ξαφνικα θα χτυπησει την πορτα κ θα μπει?

Κατ αρχην ..φυσικα κ θα δειξεις φωτο στο παιδι ,θα του πεις ποιος ειναι ,κ ΔΕΝ θα τον κατηγορεισεις κ ας ειναι ο χειροτερος ισως.

Τωρα…νομιζω οτι πρεπει να βαλεις ορια.Ποιος μπαινει ,ποιος βγαινει καθε ποτε ,ποιες ωρες

κλπ.Δεν καταλαβα…ποιος ειναι αυτος που θα επιτρεψεις να πληγωσει το παιδι σου!Οποιος κ αν ειναι δεν το ανεχεσαι!Με πιο δικαωμα???του πατερα???Οι πατεραδες δεν ειναι αυτοι που γεννουν τα παιδια αλλα αυτοι που τα μεγαλωνουν.

Μην αγχωνεσαι λοιπον κ μην αφηνεις εδαφος προσφορο στο <μπατε σκυλοι αλλεστε>

Εσυ καθοριζεις τα παντα.Αν λοιπον ερθει θα τον παρεις ιδιαιτερως κ θα τον ρωτησεις τι

σκοπους εχει σχετικα με το παιδι του ,θα του γνωστοποιησεις οτι εσυ δεν επιτρεπεις σε κανεναν να παιζει με τα συναισθηματα του παιδιου κ θα ξεκαθαρισεις αν θα εχει σταθερη σχεση με το παιδι του η οχι.ΕΑΝ σου πει οχι ,η αν αφησει να πλανηθει κατι τετοιο ξεκαθαρισε του οτι ειναι καλυτερα να μην το ξαναδει τοπαιδι μια κ αυτη ηταν η επιλογη του μεχρι τωρα.Τα παιδια θελουν σταθερες σχεσεις για να μεγαλωσουν χωρις προβληματα.Αυτο να θυμασαι.

26 Ιουλίου 2015 στις 10:37 πμ

Εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα, ειναι η κορη μου 5 και χωρισαμε οταν ηταν 1.5. Δεν τον θυμαται ουτε τον εχει δει ποτε απο τοτε που χωρισαμε μιας και δεν ενδιαφερεται να παρει καν ενα τηλεφωνο. Τωρα που ειναι 5 εχει πιασει και ρωταει χωρις να φαινεται οτι την απασχολει ιδιετερα το θεμα. Ειχα παει σε παιδοψυχολογο και αυτο που μου τονισε ειναι οτι οσο ειμαστε εμεις καλα ειναι κ τα παιδια καλα. Στο παιδι δεν θα πρεπει να λεμε ψεμματα, αναλογα με το ποσο μπορει να καταλαβει του εξηγουμε. 9 ετων πιστευω καταλαβαινει αρκετα, οποτε λογικα μπορεις να του εξηγησεις τι ειχε συμβει. Αυτο που λενε να μην κατηγορουμε τον αλλον γονεα εχει μεν μια λογικη, αλλα δεν του χρυσοσουμε κ το χαπι. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ μου το τονισ εη ψυχολογος. Και συγκεκριμενα μου ειπε οτι αν ο αντρας σου ηταν ενα πρεζονι δεν μπορεις να πεις στο 5χρονο χωρισα γιατι ηταν πρεζονι δεν θα καταλαβει τι ειναι το πρεζονι, στο 10χρονο ομως μπορεις να το εξηγησεις. Προσωπικα εχω γραψει 20 σελιδες ολη την ιστορια με τον πρωην αντρα μου απο την αρχη μεχρι το τελος με οτι μου εχει κανει και ανα διαστηματα προσθετο γιατι δεν ειναι ευκολο να τα θυμαμαι ολα ειναι τοσα πολλα εξαλου. Οταν παει 18 χρονων θα της το δωσω να ξερει επακριβως γιατι χωρισα και τι εγινε. Πρωτα χωρισα για το δικο της καλο και μετα για μενα. Προσωπικα σκεφτομαι να ξαναπαω στην παιδοψυχολογο να δω τι θα μου πει και πως να το χειριστω απο εδω και μπρος. Εσενα οταν σε ρωταει τι του λες?