Συγγραφέας Δημοσιεύσεις

6 Ιανουαρίου 2017 στις 9:40 μμ

Καλησπέρα και καλή Χρονιά! Έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια και έχω μια μικρή κόρη 5 ετών. Η μικρή θέλει να κοιμάται κάθε βράδυ μαζί μου (από την 1η νύχτα που μείναμε οι δυο μας στο σπίτι). Το έχετε αντιμετωπίσει κι εσεις;;

• Το θέμα τροποποιήθηκε 1 μήνας, 2 εβδομάδες ακόμα από Φωτογραφία του/της irenetag irenetag

7 Ιανουαρίου 2017 στις 12:55 πμ

Και ο δικός μου ο μικρός 3 χρόνια τωρα μαζί μου κοιμάτε, ενώ έχει το δικό του δωμάτιο και παίζει εκεί, για τον ύπνο δεν τον έχω καταφέρει να κοιμηθεί στο κρεββάτι του. Σίγουρα σε λίγο καιρό θα πάει από μόνος του και θα μου κλείνει και την πόρτα για να είναι στον προσωπικό του χώρο, οπότε δεν τον πιέζω να το κάνει τώρα.

7 Ιανουαρίου 2017 στις 1:04 πμ

Εχω διαβάσει διάφορα για το θέμα αυτό απο «ειδικούς» και μη και δεν έχω βγάλει συμπέρασμα…πιστεύω οτι η εμπειρία η δική σας και άλλων μονογονέων θα με βοηθήσει καλύτερα να καταλάβω τη συμπεριφορά της μικρης μου

7 Ιανουαρίου 2017 στις 2:17 μμ

Καλώς τη και καλή χρονιά! Κι εγώ με τον Γιώργο κοιμάμαι, πλέον περισσότερο από δική μου ανάγκη. Δεν είναι σωστό το ξέρω αλλά δεν μπορώ να τον πάω στο δωμάτιό του. Έχω προσπαθήσει κάποιες φορές και τα βράδια σηκώνεται και έρχεται σε εμένα πάλι. Ευκαιρία να το κάνουμε θέμα από κάποιο παιδοψυχολόγο, σ ευχαριστώ για την ιδέα! 🙂

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7

7 Ιανουαρίου 2017 στις 2:29 μμ

Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη η συμβουλή κάποιου Παιδοψυχολογου γιατί σίγουρα δεν είμαστε οι μόνες που αντιμετωπίζουμε αυτό το ζήτημα…

8 Ιανουαρίου 2017 στις 2:39 μμ

Κι εγώ θέλω. ….άλλωστε πόσο θα κοιμούνται μαζί μου. ..ήδη ο γιος μου που πέρασε τα δέκα μου λέει καμια φορα»δεν χωράω..» και φεύγει για το κρεβάτι του.. είναι λίγα τα χρόνια που θα χαρούμε κοντά τους έτσι σφιχταγκαλθασμενοι, και θαρρω πως χτίζουμε δυνατούς δεσμούς μέσα από κοντινές ανάσες και χέρια δεμένα ακόμα και στον ύπνο. ..

8 Ιανουαρίου 2017 στις 4:07 μμ

Δεν ξέρω για αγκαλιες, αλλά κάτι κλωτσιές όλη νύχτα τις τρώω από τον γιό μου!!!

8 Ιανουαρίου 2017 στις 5:55 μμ

Δημιουργούμε συνήθειες στα παιδιά, για τη δική μας ανάγκη να καλύψουμε κενά, και μετά τρέχουμε το διορθώσουμε.

8 Ιανουαρίου 2017 στις 8:54 μμ

Ε ναι. …!!! Απόλαυσε τες!  Σιγά σιγά θα ελαττώνονται. Δώσε χρονο και χώρο σε ένα πλάσμα που έχει την ανάγκη σου. Και μην ακούω χαζομάρες περί εξάρτησης. ..το ξαναλέω.  Ο γιός μου που δεν ξεκολαγε ήδη στα 10 ψάχνει τον προσωπικό του χώρο. Κι η κόρη μου όμως αν και 8 αρχίζει μόνη της να αναζητά την άνεση της. Ε και όταν θέλουμε αγκαλίτσες τις κρύες νύχτες,  δεν χάλασε και ο κόσμος!  Μια χαρά μεγαλώνω τα παιδιά μου και είμαι περήφανη που δεν έκλεισα αυτιά και μάτια σε τετοιες έρευνες

9 Ιανουαρίου 2017 στις 9:41 πμ

Καλημέρα σας!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον takis1968.

Είναι η ανάγκη των γονιών για τρυφερότητα που το καλλιεργεί αυτό, όχι των παιδιών.

Θεωρώ ότι είναι βλαβερό για την αυτονομία-ανεξαρτησία-αυτοπεποίθηση των παιδιών.

Και ανησυχώ πολύ ιδίως όταν πρόκειται για αγόρια που κοιμούνται με τη μαμά τους…

9 Ιανουαρίου 2017 στις 1:04 μμ

Ε ναι. …!!! Απόλαυσε τες! Σιγά σιγά θα ελαττώνονται. Δώσε χρονο και χώρο σε ένα πλάσμα που έχει την ανάγκη σου. Και μην ακούω χαζομάρες περί εξάρτησης. ..το ξαναλέω. Ο γιός μου που δεν ξεκολαγε ήδη στα 10 ψάχνει τον προσωπικό του χώρο. Κι η κόρη μου όμως αν και 8 αρχίζει μόνη της να αναζητά την άνεση της. Ε και όταν θέλουμε αγκαλίτσες τις κρύες νύχτες, δεν χάλασε και ο κόσμος! Μια χαρά μεγαλώνω τα παιδιά μου και είμαι περήφανη που δεν έκλεισα αυτιά και μάτια σε τετοιες έρευνες

Συμφωνώ και γώ! εμεις που δεν εχουμε καν μπαμπα αυτή ειναι η πρώτη μας φωλιά και ασφαλεια! Σιγά σιγα θα παει μονη στο δικο της κρεββατι. Εμένα αν με ρωτησει κανεις τι σημαινει η λεξη ασφάλεια, θα του πω οταν κοιμομουν με την μητέρα μου (ως παιδι χωρισμένων γονιών). Εστω και αυτή η αναμνηση, μου προσφερει ακομα ασφαλεια.

11 Ιανουαρίου 2017 στις 4:36 μμ

Καλησπέρα σας.
Επειδή κι εμένα η κόρη μου θέλει να κοιμάται μαζί μου, αν και έχουν περάσει 3 χρόνια από όταν πήρα διαζύγιο, ρώτησα τον ψυχολόγο μου και μου είπε ότι το ζητάει επειδή θέλει να πάρει τη θέση του πατέρα της στο κρεβάτι. Αν την αφήσω όμως αυτό μπορεί να επηρεάσει τη σεξουαλικότητά της αργότερα.
Πάντως καλό  θα ήταν όντως να γίνει ένα θέμα με παιδοψυχολόγο ώστε να μάθουμε όλοι τι ισχύει τελικά και τι όχι!

14 Ιανουαρίου 2017 στις 12:09 πμ

πριν 2 μηνες εκοψα το θηλασμο στη μικρη (20μηνων) που δεν εβρισκα τη δυναμη να κανω νωριτερα και μια βδομαδα μετα  εφυγα και απο το0 κρεβατι ! πηγα εγω στο παιδικο δωματιο. ολα αυτα γιατι προεκυψαν σημαδια προσκολλησης σε μενα απο τη μεγαλη (4,5) και  ανησυχησα πολυ. οχι για τις εκδηλωσεισ προσκολλησης αλλα για ΄Οτι  η προσκολληση σημαινει για την ψυχοσυνθεση τους.. για παντα.  και ενας στον κοσμο να το πιστευει ειναι αρκετο για μενα. για αγαπη και αγκαλιες οφειλω να βρω αλλη ωρα..