Συντάκτης Δημοσιεύσεις

26 Αυγούστου 2015 στις 11:48 μμ

Ο γιος μου ειναι 3,5 και εχει τωρα λιγο καιρο που ρωταει συνεχως τι ειναι αυτο μαμα και τι κανει αυτο και τι κανει εκεινο και πως ετουτο και γιατι αυτο. Και ενταξει βρισκεις παντα απαντησεισ στις ερωτησεις του ακομα και με απλα λογια για να το καταλαβει.Τι γινεται ομως οταν το παιδι σε ρωταει ξαφνικα δειχνωντας μια φωτογραφια του πατερα του και λεει «μαμα αυτος ειναι ο μπαμπας μου , εφυγε?»και εσυ σαστιζεις γιατι δεν ανηκεις στην κατηγορια της παρετημενης συζηγου αλλα της χηρας και το ορφανο της το οποιο δεν γνωρισε καθολου τον πατερα του.Και τοτε σωπαινω λιγο σφιγγωντας τα δακρυα μου μην κυλησουν και του λεω»οχι αγαπη μου δεν εφυγε αλλα πεθανε αφου σε εχει πει η μαμα» και εκεινο ανταποκρίνεται με αθωοτητα «μαμα τον σκοτωσαν οι κακοι?» Στην αρχη ειπα να  πω ναι στην απαντηση του και να το τελειωσω αλλα ηξερα οτι δεν θα τελειωνε ετσι και ειπα την αληθεια.»οχι αγαπη μου ο μπαμπας ηταν με το αυτοκινητο και ετρεχε και χτυπησε με το αυτοκινητο και σκοτωθηκε.» Και τοτε πεταει αυτο το «μα γιατι?»ενα γιατι τοσο στερημενο γιατι οι φιλοι του φωναζουν μπαμπα και αυτος οχι γιατι ακουει για ενα μπαμπα τον οποιο δεν γνωρισε ποτε του .θεε μου εκεινη την ωρα ενιωσα τοσο πονο περισσοτερο γιατι ηξερα οτι θα φτασει εκεινη η μερα που θα με ρωτησει οπως ξερω οτι θα υπαρξουν και οι υπολοιπες ερωτησεις μεχρι να μεγαλωσει και να καταλαβει.(το σκηνικο αυτο διαδραματίστηκε σημερα μπροστα στη πεθερα μου και η οποια κρατησε μια αψογη σταση αφου αφησε εμενα να του εξηγησω οτι ηθελα εγω.Απλα λεγωντας τον πονο μου ξαλαφρωνω λιγο σημερα που ειμαι χαλια)

27 Αυγούστου 2015 στις 1:06 πμ

TA LOGIA EINAI POLY FTWXA SE TETOIES PERIPTWSEIS. EINAI POLY DYSKOLO KAI MONO OSOI TO PERNAME MPOROYME NA TO KATALABOYME. EINAI O PONOS MAS, EINAI POY PREPEI NA STHERIXOYME TA PAIDIA MAS KAI TOYS EAYTOYS MAS, EINAI KAI AYTA TA GIATI, EINAI KAI AYTES OI ERWTHSEIS POY PROKYPTOYN KAI PONANE OSO TIPOTA…

DEN THA KSEXASW THN MERA PERIPOY 2-3 MHNES META TON XAMO TOY SYZYGOY MOU OTAN H MIKRH MOU PERIMENE STHN PORTA KAI MOU EIPE:» ENTAXEI MAMA, O MPAMPAS PETHANE ALLA POTE THA GYRISEI? KALA O THEOS DEN MPOREI NA TON AFHSEI NA KATEBEI NA MAS DEI ESTW KAI LIGO?» EKEI LYGISA DIOTI EPREPE NA THS EXHGHSW THN ENNOIA TOY «POTE». PWS MPOREIS SE ENA 5XRONO NA TOY EXHGHSEIS OTI O MPAMPAS DEN THA ERTHEI POTE XANA? EGINA KOMMATIA GIA MIA AKOMH FORA…

KANE OSO MPOREIS KOURAGIO GIATI H ANHFORA MAS EINAI MEGALH KAI PALI THA MAS RWTHSOYN «DYSKOLES» ERWTHSEIS, KAI THEMATA THA ANAKYPSOYN STO SXOLEIO (GIATI TA ALLA PAIDAKIA TA PAEI O MPAMPAS TOYS KAI EMENA OXI KLP) THA TA KATAFEREIS, OLES MAS THA TA KATAFEROYME!

27 Αυγούστου 2015 στις 9:10 πμ

Αυτο το γιατι φοβαμε και εγω ρε γμτ ειναι 3 ακομα πιστευω σε λιγους μηνες θα αρχισει.

28 Αυγούστου 2015 στις 9:04 μμ

υπομονη κουραγιο και μονο την αληθεια στα παιδια απο την πρωτη στιγμη οσο σκληρο και αν αν ειναι.. 15 μηνες μετα τον θανατο της συζυγου μου μπορω να πω οτι η 7 χρονη κορη μου ειναι αρκετα συνειδητοποιημενη σχετικα με τον θανατο της μαμας..αληθεια απο την πρωτη στιγμη οτι η μαμα δεν θα ξαναγυρισει και ας μου ξεσκιζονται καθε φορα τα σωθηκα οταν το λεω..επισης η συμβολη των ειδικων ειναι απαραιτητη.. ειναι γολγοθας η ζωη μας αλλα οφειλουμε καθε μερα να προσπαθουμε για το καλυτερο..

29 Αυγούστου 2015 στις 12:19 πμ

POLY SWSTA TO ETHESES DIMITRI. ALHTHEIA APO THN PRWTH STIGMH, ME LEXEIS KAI EKFRASEIS POY MPOROYN NA KATANOHSOUN ANALOGA ME THN HLIKIA TOYS.EINAI DYSKOLO OTAN TOYS LEME OTI H MAMA H O MPAMPAS DEN THA GYRISOYN POTE PIA…
DEN THA KSEXASW THN SYMBOULH THS PAIDOPSYXOLOGOY OTAN ENTROMH THN RWTOYSA NA MOU PEI PWS THA APANTHSW SE KAPOIES ERWTHSEIS POU MOU EIXE KANEI H KORH MOU. «ME APLA LOGIA», MOU EIPE, » KAI NA THYMASAI OTI TA PAIDIA RWTOYN GIA AYTA POY ANTEXOYN NA AKOYSOYN». AYTO PRAGMATIKA ME OPLISE ME DYNAMH KAI THARROS DIOTI HKSERA OTI H MIKRH MOY HTAN PROETOIMASMENH GIA TIS APANTHSEIS POY THA EPAIRNE. KAI PRAGMATIKA OTAN THN RWTHSA AYTH TI NOMIZEI GAI KAPOIA THEMATA POU ME EIXE RWTHSEI OI APANTHSEIS THS ME AFHSAN EKPLHKTH DIOTI DIAPISTWSA OTI HDH HKSERE TIS APANTHSEIS – APLA HTHELE EPIBEBAIWSH APO EMENA.AN THS EIXA PEI PSEMMATA?…

29 Αυγούστου 2015 στις 7:36 πμ

Δεν θα πρεπει να λεμε οτι ειναι Αγγελος ψηλα στον ουρανο οτι τυπου σε βλεπει απο ψηλα και τετοια.Το παιδι θα εχει την προσμονη οτι ο γονιος υπαρχει απλα ειναι καπου αλλου και θα ξαναγυρισει καποια μερα.Αληθεια και μονο αληθεια.Πφφφ μια κουβεντα ειναι ολα αυτα στην πραξη πως τα λενε και κανουν.

29 Αυγούστου 2015 στις 8:13 πμ

Παιδια δεν πηγα σε ψυχολογο οχι γιατι δεν τους εμπιστευομαι αλλα νομιζω επειδη το παιδι υ δεν γνωρισε καθολου τον πατερα του ισως ειναι ευνοικοτερο απο αλλες περιπτωσεις μεγαλυτερων παιδιων που ειχαν ζησει με τον γονιο.Ξερω οτι  νιωσει την απουσια και την διαφορετικοτητα του μεγαλονωντας και οι ερωτησεις εκει θα ειναι περισσοτερες.Ισως τοτε  χρειαστει,,αν υπαρξει περιπτωση ανησυχης συμπεριφορας.Γενικα πιστευω οτι επειδη γυρω μου υπαρχει πολυ αγαπη και απο  τις δυο πλευρες ισως να του ειναι καπως καλυτερα.