Συγγραφέας Δημοσιεύσεις

8 Απριλίου 2015 στις 8:59 μμ

Γεια σας παιδια.

Εχω το ακόλουθο θέμα, εχω την αποφαση απο το μονομελες προτοδικιο για ληση του γάμου  απο τις 25-6-2014. Δεν εχω καμια  ιδεα για το πως θα παρω το διαζευκτήριο για να το δηλώσω στο ληξιαρχείο να χωριστη  η οικογενειακη μεριδα, τα παιδια εχω εγω την επιμελεια θα φαινονται στην δική μου μεριδα; εχω κουραστη απο δικαστηρια κ δικηγορους, καμια βοηθεια απο εδω;

9 Απριλίου 2015 στις 9:49 πμ

Vivi  γεια σου!

Μην πελαγωνεις ολα θα γινουν με την σειρα.

Καταρχην εχετε υπογραψει για παραιτηση απο τα ενδικα μεσα?

Πρεπει να γινει και αυτο και μετα με την αποφαση και αυτο το χαρτι και το συμφωνητικο θα τα πας στην Μητροπολη. Θα κανεις αιτηση για λυση του γαμου, θα σου δωσουν εκει το διαζευτηριο.

Αφου το παρεις μαζι με τα αλλα χαρτια  θα πας στο ληξιαρχειο να δηλωθει το διαζυγιο .

Οταν τελειωσεις και με αυτο θα πας  στο δημοτολογιο για να κανεις χωριστη μεριδα, τα παιδια εφοσον εχεις εσυ την επιμελεια θα δηλωθουν σε σενα και ενδεικτικα στον πρωην συζυγο.

Και εχεις τελειωσει.

Να φροντισεις να κανεις αντιγραφα και να μην δωσεις πρωτοτυπα.

Αν ζητησουν πρωτοτυπα θα ζητησεις απο τον δικηγορο.

Λογικα ισως να μην χρειαστει να πας στο δημοτολογιο και να γινει απευθειας απο το ληξιαρχειο.

Εγω τα πηγα η ιδια και τελειωσα.

Παντα να ξερεις πρεπει να εχεις την αποφαση, το συμφωνητικο και το διαζευκτηριο στο σπιτι σαν αρχειο,για να μην ψαχνεσαι οταν χρειαστεις κατι.

Ευχομαι καπως να βοηθησα….

Καλη δυναμη και καλο Πασχα!!!!

9 Απριλίου 2015 στις 9:52 πμ

Η δηλωση στη Μητροπολη των αποφασεων του δικαστηριου και η παραιτηση απο τα ενδικα μεσα  νομιζω εχει προθεσμια ενα μηνα για να το κανεις…

αλλιως πληρωνεις προστιμο…

Κοιταξε το αυτο …δεν ειμαι σιγουρη.

9 Απριλίου 2015 στις 10:07 πμ

Σ ευχαριστω πολυ Adromeda  Ναι απο τα ενδικα μεσα εγω δεν εχω παρετηθει ο πρωην δεν ξερω, αν δεν εχει παρετηθει ομως και ο πρωην δεν γινετε τπτ; αυτη την διαδικασια λογικα ο ενας πρεπει να την κανει ο αλλος πως περνει το διαζευκτηριο,πελαγωνω παρα πολυ. Με βοηθεισες παρα πολυ.Ειναι κ εγω που διαβασα κατι για προστημο κ ανχωθηκα ακομα πιο πολυ σχεδον χρονος παει απο την αποφαση.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 10 μήνες ακόμα από Φωτογραφία του/της vivi81 vivi81.
  • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 10 μήνες ακόμα από Φωτογραφία του/της vivi81 vivi81.

9 Απριλίου 2015 στις 11:30 πμ

Vivi γεια σου! Μην πελαγωνεις ολα θα γινουν με την σειρα. Καταρχην εχετε υπογραψει για παραιτηση απο τα ενδικα μεσα? Πρεπει να γινει και αυτο και μετα με την αποφαση και αυτο το χαρτι και το συμφωνητικο θα τα πας στην Μητροπολη. Θα κανεις αιτηση για λυση του γαμου, θα σου δωσουν εκει το διαζευτηριο. Αφου το παρεις μαζι με τα αλλα χαρτια θα πας στο ληξιαρχειο να δηλωθει το διαζυγιο . Οταν τελειωσεις και με αυτο θα πας στο δημοτολογιο για να κανεις χωριστη μεριδα, τα παιδια εφοσον εχεις εσυ την επιμελεια θα δηλωθουν σε σενα και ενδεικτικα στον πρωην συζυγο. Και εχεις τελειωσει. Να φροντισεις να κανεις αντιγραφα και να μην δωσεις πρωτοτυπα. Αν ζητησουν πρωτοτυπα θα ζητησεις απο τον δικηγορο. Λογικα ισως να μην χρειαστει να πας στο δημοτολογιο και να γινει απευθειας απο το ληξιαρχειο. Εγω τα πηγα η ιδια και τελειωσα. Παντα να ξερεις πρεπει να εχεις την αποφαση, το συμφωνητικο και το διαζευκτηριο στο σπιτι σαν αρχειο,για να μην ψαχνεσαι οταν χρειαστεις κατι. Ευχομαι καπως να βοηθησα…. Καλη δυναμη και καλο Πασχα!!!!

Καλημέρα! Μια μικρή ένσταση σε ό,τι αφορά την οικογενειακή μερίδα όπου το παιδί μπορεί να εγγραφεί και στης μητέρας χωρίς όμως να εγγράφεται ενδεικτικά ή να διαγράφεται από τη μερίδα του πατέρα παρά μόνο αν ο πατέρας συναινέσει. Κατά τα άλλα Βιβή, μπορείς να δείς εδώ http://singleparent.gr/evretirio-apantiseon/ ερωτήσεις παρόμοιες που έχουν απαντηθεί και εδώ τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για τη πνευματική λύση του γάμου http://singleparent.gr/dikaiologitika/ εφόσον έχεις παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο.

Καλή τύχη σου εύχομαι στο νέο σου ξεκινημα και ευχαριστώ την Ανδρομέδα για τη πολύτιμη βοήθειά της. Καλό Πάσχα με υγεία!

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 10 μήνες ακόμα από Φωτογραφία του/της socialadmin socialadmin.

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7

9 Απριλίου 2015 στις 11:45 πμ

Σ’ευχαριστω Κυριακή , εχω τρεξει τοσο και τοσο που νομιζω για αλλο δεν εχω δυναμη ουτε καν να σκεφτω ποσο μαλλον να τα κανω …..καλο πασχα.

7 Ιανουαρίου 2017 στις 8:03 μμ

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος εκτός από τα παραπάνω, τι κινήσεις χρειάζεται να γίνουν στην εφορία ;

7 Ιανουαρίου 2017 στις 8:10 μμ

Καλησπέρα Χρόνια πολλά, με αντίγραφο του διαζυγίου πας στο μητρώο της εφορίας και αποσυνδέεις το ΑΦΜ της πρώην απο το δικό σου.

7 Ιανουαρίου 2017 στις 9:19 μμ

Ευχαριστώ. Μήπως είναι εύκολο να μου πείτε και τί χαρτιά θα πρέπει να έχω μαζί μου όταν θα παω στην εφορία ;

7 Ιανουαρίου 2017 στις 9:28 μμ

Αντίγραφο του διαζυγίου και την νέα σας ταυτότητα αν αναγράφει η παλιά το όνομα της συζήγου σας

4 Φεβρουαρίου 2017 στις 6:08 μμ

Καλησπέρα φίλες και φίλοι μου.

Υπάρχει κάποιο νεότερο σχετικά με την πρόσφατη πρόθεση του υπουργείου δικαιοσύνης ,να εφαρμόσει εξπρές συναινετικά διαζύγια με την παρουσία μόνο συμβολαιογράφου και δικηγόρου ;

6 Φεβρουαρίου 2017 στις 12:07 πμ

dimitri με ενδιαφερει και μενα το θεμα για τις εν λογω συμβολαιογραφικες πραξεις.  αν μαθεις κατι περισσοτερο μην ξεχασεις να μας πληροφορησεις .. ευχαριστω

6 Φεβρουαρίου 2017 στις 10:12 μμ

Θα ρωτήσουμε και θα σας ενημερώσουμε, να είστε καλά! 🙂

6 Φεβρουαρίου 2017 στις 10:54 μμ

Σήμερα ρώτησα τη συμβολαιογράφο και μου είπε οτι ειναι σε εκκρεμότητα 2 χρονια. Δεν έχει εγκριθεί ακόμα δηλ. Και μάλλον θα αφορά μόνο τα συναινετικά διαζύγια και όχι όλες τις δικαστικες αποφάσεις ρύθμισης επικοινωνίας διατροφής κτλ εντός ή εκτός γάμου.

9 Φεβρουαρίου 2017 στις 2:49 πμ

Τα συναινετικά αφορούσε εξαρχής αλλά και πάλι αν εφαρμοστεί είναι μεγάλη διευκόλυνση να μην περιμένεις 1,5 και 2 χρόνια. Εμένα εκδικάστηκε σχεδόν 1,5 χρόνο μετά παρ’ όλο που τα είχαμε συμφωνήσει όλα και δεν είχαμε διαφορές :/