Συγγραφέας Δημοσιεύσεις

23 Μαρτίου 2015 στις 10:15 μμ

Θέμα: «Κουμπαριές»! Ευτυχώς έχω μια υπέροχη νονά στο παιδί μου και κολλητή φίλη από το νηπιαγωγείο. Δυστυχώς όμως ακούω διάφορα. Νονοί που δεν βλέπουν τα βαφτιστήρια τους, κουμπάροι που εξαφανίζονται μετά τη χηρεία ή το διαζύγιο, φίλοι ή γνωστοί που κάνουν πίσω 1 και 2 μήνες πρίν τη βάφτιση, γονείς ή νονοί με παράλογες απαιτήσεις. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Και πώς το αντιμετωπίσατε;

Κάντε με follow στο facebook!
https://www.facebook.com/kiriaki.charitaki.7

23 Μαρτίου 2015 στις 10:40 μμ

Καλησπερα Κυριακη!…Οι κουμπαροι/ες  ειναι μια πονεμενη ιστορια και δεν αξιζει καν να το ψαξεις……

Νονος/νονα ειναι πανω κατω σε καλυτεροη μοιρα….αναλόγα φυσικα με την περιπτωση…

…….αλλα οταν ομως πεφτει διαζυγιο κουμπαρος/κουμπαρα εξαφανιζεται εν ριπει οφθαλμου!!…οι περισσοτεροι/ες απο μας το εχουμε δει αυτο το εργο που δεν μας κανει πια ιδιαιτερη εντυπωση….Οι ανθρωποι στα δυσκολα φαινονται….

23 Μαρτίου 2015 στις 11:10 μμ

Εμάς η μία νονά μας (η κολλητή μου) παντρεύτηκε και ο σύζυγός της δεν ήθελε να έχουμε πολλά πολλά… εγώ χωρισμένη, ανεξάρτητη… δεν παρακαλούσα τον πρώην να γυρίσει, αντιθέτως τον έστειλα στη μαμά του… άρα κακό παράδειγμα για την φίλη μου! Είχαμε να μιλήσουμε σχεδόν 5 χρόνια και με πήρε φέτος τα Χριστούγεννα δήθεν ότι ήθελε να μιλήσει στο παιδί… τελικά περνάει άσχημα στον γάμο της και ήθελε κάπου να μιλήσει…
Η άλλη νονά μας είναι αδερφή του πεθερού μου και δεν μου ξαναμίλησε από το διαζύγιο και πλέον. Εμφανίστηκε πέρσι, μετά από 5 χρόνια, σε μια σχολική γιορτή του γιού μου, μιας και το σπίτι της είναι σχεδόν δίπλα στο σχολείο…
Δεν τις λες και καλές λοιπόν αυτές τις εμπειρίες…

23 Μαρτίου 2015 στις 11:51 μμ

Απο κουμπάρα και νονούς ψωνίσαμε απο σβέρκο…, τι να πρωτο διαλέξεις κουμπάρα στον γάμο ηταν κολλητή μου φίλη απο μωρά στην κυριολεξία οι γονείς της με τους γονείς μου ηταν πολυ καλοί φίλοι και ετσι και εμείς. Με τον πρωην μου είχαμε συμφωνήσει να βαφτίσει ο κολλητός του φίλος τον μικρό γιατι του το είχε υποσχεθεί απο πριν παντρευτούμε. Και θα μας βάφτιζε η κουμπαρά μας το δεύτερο οταν ερχόταν με το καλο. Ναι καλα….. απο οταν χώρισα η κουμπάρα ειχε απομακρυνθεί γιατι αν έχεις πάρει διαζύγιο μπορει να κολλήσεις και άλλους που ειναι φρέσκο παντρεμένοι οπότε την κάνουν με ελαφριά πηδηματάκια…. Οσο για τους νονούς του μικρού σχεδον από οταν τον βάφτισαν ηταν άφαντοι. Επρεπε εγω να τους παίρνω συνέχεια τηλέφωνο για ευχες κλπ αντί να έρχονται εκείνοι στο παιδι χριστουγεννα Πάσχα κλπ πήγαινα εγω σε εκείνους και φυσικα στην πορεία με το διαζύγιο εξαφανίστηκαν…. Αλλα δεν μου φαίνεται περίεργο εδώ δεν εμφανίζεται ο βιολογικός πατέρας οταν πρεπει, θα εχω απαιτήσεις απο τον πνευματικό……

24 Μαρτίου 2015 στις 12:57 μμ

Εμείς με τον άντρα μου είχαμε απιφασισει να μας παντρέψει ένας φίλος του και συνεργάτης και όχι ο νονος του άνδρα μου που συνηθίζεται να πηγαίνει κληρονομιά στο χωριό.η απόφαση ήταν κοινή κ ο λόγος ηταν καθαρός γιατί ο νονος ήταν μεγαλύτερης ηλικίας.ετσι αποφάσισε να πάει ο άντρας μου να ζητήσει την ευχη του.αυτος στην αρχή δεν είπε τίποτα αλλα μετά μόλις έμαθε οτι θα κάναμε κουμπάρο κάποιον που εκείνος δεν ήθελε κ τον θεωρούσε κατώτερο εναντιώθηκε κ δεν μας έδωσαν ποτε την ευχη.επειτα τα πράγματα έγιναν όλα σε σχεση με αυτόν.Εμας μας πάντρεψε ο φίλος μας ο οποίος όπως εξελιχθηκε ήταν η καλύτερη επιλογή που είχαμε κάνει για τον γιο μας.είναι ο πνευματικό πατέρας του με όλη την σημασία της λέξεως αφού τον πραγματικό δεν τον γνώρισε.οσο για τους Νονους του άνδρα μου μόνο τύψεις αισθάνονται για αυτό που έγινε.

26 Μαρτίου 2015 στις 2:14 μμ

Κουμπαριά… ό-λ-ο-ι εξαφανιζόλ μετά τον χωρισμό!!!

10 Απριλίου 2017 στις 8:34 μμ

Οπως οι περισσοτεροι ετσι και εγω μετα το διαζυγιο οι κουμπαροι-ες εδειξαν με ποιον θα επικοινωνουν.Ευτυχως οι νονοι των δυο απο τα τρια παιδια μου επικοινωνουν μαζι μου.Η τριτη νονα βλεπει το παιδι μονο Χριστουγεννα-Πασχα και γιορτη του παιδιου και αυτο γιατι εχει καλες σχεσεις με το μπαμπα της.Τουλαχιστον τα παιδια δεν εχουν χασει το νονο-α τους.Οσο δε για το βαφτιστηρι μου, οι γονεις του εχουν χωρισει και δεν εχουν καλη επικοινωνια.Η μαμα με το παιδι εχουν προσφατα φυγει απο την πολη μου αλλα προσπαθω να εχω επικοινωνια με το παιδι.Σημασια εχει τα παιδια να νιωθουν οτι οι νονοι δεν τα ξεχνανε.Τωρα για τις σχεσεις των μεγαλων συμβαινουν παρεξηγησεις μεταξυ των κουμπαρων κατα περιπτωσεις, ποσο μαλλον μετα απο διαζυγια.Καλη καρδια λεω εγω!!!!!!!

11 Απριλίου 2017 στις 10:06 πμ

Εμένα η νονά του μικρού είναι και θεία του δηλαδή η αδερφή του πρώην μου…Δυστυχώς καμία επαφή μαζί μου Δ δεν θέλει.,,στα γενέθλια του μικρού την κάλεσα και φυσικά δεν ήρθε..Όσο για δώρα,από τότε που χώρισα τίποτα μόνο λαμπάδα για τον μικρό που τη στέλνει με τον πατέρα του…τι να πω … Αυτή χάνει…Καλή καρδιά..Εγώ τη συνείδηση μου την έχω καθαρη

19 Απριλίου 2017 στις 3:34 μμ

Ολα εχουν να κανουν με τις σχεσεις των πρωην συζυγων . Αν ειναι κακες οι κουμπαροι θα παρουν το μερος του ενος και θα εξαφανιστουν απο τη μια μερια η και απο τις 2 αναλογως και την φιλια αλλα και την παιδεια που υπαρχει . Ευτυχως εμεις εχουμε δυο αδερφες για νονες της κορης μου, καλες φιλες της πρωην γυναικας μου . Διατηρω ομως αριστες σχεσεις με την πρωην γυναικα μου και ετσι οι νονες παρολη την κριση και την αποξενωση γενικα των ανθρωπων προσπαθουν να ειναι τυπικες και να εχουν επικοινωνια με την μικρη χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι και στη χαση και στη φεξη οποτε υπαρχει χρονος και εμβολιμα μεσα στη χρονια . Ευτυχως που υπαρχουν και τα τηλεφωνα . Τελικα θεμα τυχης ειναι . Ποτε δεν ημασταν κολλητοι με τα συγκεκριμενα κοριτσια ουτε εκαναν ιδιαιτερη παρεα και πιο μικρες που ηταν με την πρωην συζυγο . Κι ομως παρολο που μεγαλωσαμε ουτε το παιδι ξεχασαν ουτε εξαφανιστηκαν και παντα υπαρχει το χαμογελο και η αγαπη οταν βρισκομαστε . Οσοι φιλοι εδω μεσα εχουν παραπονο απο τους νονους των παιδιων τους νομιζω οτι απλα δεν σταθηκαν τυχεροι να κανουν νονους, ανθρωπους με Α κεφαλαιο . Συμβαινουν και αυτα και προχωραμε …