Συντάκτης Δημοσιεύσεις

2 Σεπτεμβρίου 2016 στις 12:52 μμ

καλό μεσημέρι σε όλους

είμαι σε διάσταση εδώ και τρεις μήνες, ο πρώην σύζυγος παίρνει την μικρή 2-3 φορές την εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχει διανυκτερεύσει στο σπίτι του. Τις τελευταίες μέρες μου λέει συνεχώς ότι δεν τον θέλει, δεν τον αγαπάει κτλ. Όμως δεν είναι αρνητική όταν έρχεται να την πάρει.  Ποτέ δεν τον κατηγορώ μπροστά της, βέβαια δεν έχω φιλική σχέση μαζί του, όπως θεωρώ ότι θα έπρεπε. Μου έχει κάνει οικονομικό πόλεμο και έχω ακόμα θυμό μαζί του. Μπορεί η μικρή να το αντιλαμβάνεται, δεν ξέρω. Όμως προσπαθώ να ενθαρρύνω την επικοινωνία της μαζί του.  Επίσης, πρέπει να αρχίσει να διανυκτερεύει στον πατέρα της, εσείς τι λέτε? όσοι έχετε παιδάκια σε αυτή την ηλικία;

22 Σεπτεμβρίου 2016 στις 12:36 πμ

και γω πιστεύω οτι χρειάζεται να μένουν στον πατέρα για πολλούς λογους. και η κόρη μου εκδηλώνει δυσαρέσκεια κάθε φορά σχεδόν που αναφερόμαστε σε εκείνον και τις επαφές τους, που ενθαρρύνω. Απο την άλλη παρατηρώ οτι διασκεδαζει πολυ μαζί του. Επίσης όσο πιο σταθερή και αδιαπραγμάτευτη ειμαι για τις επαφές τους τόσο πιο εύκολη η μετάβαση απο τον ένα στον άλλο. Δυστυχώς ο πατέρας δεν ακολουθεί την ίδια τακτική. Την προκαλεί συνέχεια να αποφασιζςι η ιδια(μετά απο πλύση εγκεφάλου) αυθαίρετα ποτε και που θα κοιμάται .

22 Σεπτεμβρίου 2016 στις 8:18 πμ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση martzi τι ηλικία έχει το κοριτσάκι σου?  η δική μου κοντεύει τριών ετών, τις τελευταίες μέρες φαίνεται πιο θετική, ελπίζω να συνεχίσει έτσι

22 Σεπτεμβρίου 2016 στις 10:33 μμ

4 μιση και 1 μιση .Χωρισμένη 1 χρόνο. Τη μικρή δε την παίρνει ακόμα. Νιώθω ότι ειναι λάθος αυτο, αλλα ανεξέλεγκτα και χ. δεσμεύσεις δεν αντέχω. Πιέζω για συμφωνητικό επικοινωνίας.

25 Οκτωβρίου 2016 στις 12:06 μμ

1 μιση χρονων η μικρη μου . ξεκινησε και αυτη τις βολτες με τον μπαμπα. χτες  1η μερα . το βραδυ που ειμασταν μαζι ξυπνουσε με κλαμα και ηθελε συνεχεια να θηλαζει. κι αλλη προσαρμογη ..ουφ θα περασει

25 Οκτωβρίου 2016 στις 7:40 μμ

η δική μου το ξεπέρασε, τώρα τον ζητά συνέχεια. Ευτυχώς και αυτός  θέλει να τη βλέπει και την παίρνει 2-3 φορές την εβδομάδα. Μόνο που δεν έχει διανυκτερεύσει ακόμα, αλλά το προσεχές σκ θα γίνει και αυτό. Μην αγχώνεσαι martzi όλα καλά θα πάνε…

2 Νοεμβρίου 2016 στις 11:44 μμ

Καλησπέρα κι έμενε δεν θέλει τον μπαμπά του,δεν τον έχω στρέψει εναντίον απλά ο μπαμπάς του είναι ένας άνθρωπος που η θα το βλέπει κάθε μέρα η θα εξαφανιστεί ένα μήνα,γενικά πιστεύω ότι τα παιδιά καταλαβαίνουν κι ότι περνάνε φάσεις τώρα αν ο άλλος δεν ασχολείται ιδιαίτερα απλά το παίρνει για τυπικούς λόγους γιατί το παιδί να θέλει να πάει…εσύ να προσπαθείς αλλά με το ζόρι να μην το δίνεις ….

3 Νοεμβρίου 2016 στις 1:25 μμ

εεεε..και πως το βλεπεις εσυ αυτο το προγραμμα, το «οτι να ναι».  Οταν οι επαφες τους ειναι καθημερινες δε στερεισαι χρονο με το παιδι εσυ ; ή υπαρχει συνεννοηση και συμφωνια ωστε  να διατηρειται το σχετικο προγραμμα (υποχρεωσεις και συνηθειες του παιδιου) και να εχεις και εσυ ουσιαστικη επικοινωνια μαζι του; αληθεια ποσο χρονων ειναι ο μικρος;

4 Δεκεμβρίου 2016 στις 6:53 μμ

καταπληκτικα νεα . Η μικρη προσαρμοστηκε και ευχαριστως παει με τον μπαμπα αλλα .. η μεγαλη ουτε να τον δει ξαφνικα. Η ζηλεια,  η προσοχη που μοιραζεται; η μηπως η επιτακτικη σταση του να την παιρνει με το ζορι και να τονιζει ποσο κλυτερος ειναι απο τη μαμα με καθε ευκαιρια και μη. σε σημειο να λεει το 4χρονο πως ο μπαμπας θελει να την κρατησει για παντα και να φοβαται μην την κλεψει..  Ξαφνικα δεν θελουμε τον μπαμπα Ξαφνικα δε θελουμε το σχολειο, γκρινια, εκβιασμοι, επιθετικοτητα, αρνηση για τα παντα. και δε βοηθαει και ο καιρος.. αντιο συνηθειες καλοκαιρινες , βολτες, πατινια, παρκα.

5 Δεκεμβρίου 2016 στις 1:39 μμ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ….. ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ  ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΑΣ , ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΒΟΓΚΑΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ,….  ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ. ΓΙΑ ΠΟΛΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ  ΟΤΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ,  ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΑΥΤΟ, Η’ ΤΟ ΕΧΕΙΣ Η’ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ….. Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΩΣ  ΡΟΛΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΩΗΝ ΤΟΥ. ….ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝ  ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΙΓΟΤΕΗ ΨΥΧΙΚΗ ΦΘΟΡΑ   ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΗΣ ΖΩΗ…..     ΕΤΣΙ ΙΣΟΤΗΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ……

8 Δεκεμβρίου 2016 στις 11:33 μμ

η συνταγη φαινεται τοσο απλη .. «το καλυτερο για τα Παιδια»και «ο καθενας μονος του». ευκολο*  προσοχη ομως ! στην ερμηνεια γιατι το «καλυτερο » δεν ειναι δεδομενο.  δυστυχως μου φαινεται οτι υπαρχει ακομα μεγαλυτερη αναγκη για συννενοηση απ οτι πριν! και μοιαζει η παραφωνια να εχει μεγαλο κοστος στα παιδια, κατι που προσωπικα υποτιμησα.